В Китай изкуствени интелигентни роботизирани домашни любимци предлагат утеха на самотни младежи, съобщава АФП.
В един пекински търговски център 19-годишната Чжан Ячун се забавлява с плюшения си робот, който издава успокояващи звуци и й напомня, че не е сама.
Тя страда от тревожност и затруднения в установяването на нови приятелства.
Чжан намира утеха в БуБу – домашният робот, активиран от изкуствен интелект, който може да комуникира с хората.
„Усещам, че мога да споделя щастливите си моменти с него“, казва тя пред АФП от своя апартамент, който споделя с родителите си и патицата си.
Все повече инструменти с изкуствен интелект се използват в Китай, за да се борят с проблемите на социалната изолация, указва АФП.
Роботът БуБу, разработен от Hangzhou Genmoor Technology, може да се закупи за 1400 юана (186 евро).
С усилия да отговори на социалните нужди на децата, той вече е изчерпан наличност в 1000 бройки от май, съобщава Адам Дуан, продуктов мениджър на компанията.
Чжан Ячун нарече своя робот „Алуо“. Тя го носи навсякъде си и той издава звуци и маха с глава. Тя дори купи зимно яке за кучета в магазина за домашни животни.
Според необвързаната компания IMARC Group пазарът на социални роботи подобни на БуБу може да се увеличи седем пъти до 2033 година и да достигне 41,3 милиарда евро.
Азия вече е лидер в този сектор.
Го Цзичън, на 33 години, казва, че домашният робот му позволява да изпълни времето си, когато не е с децата си.
„Хората в момента прекарват по-малко време с децата си“, казва той, гледайки кучето робот в магазина на Weilan в Нанджин.
Роботът Baby Alpha може да се закупи за 26 000 юана (3450 евро).
По данните на компанията, около 70% от потребителите са родители на малки деца.
Въпреки това, Го Цзичън е скептичен по отношение на способностите на тези роботи да доставят толкова радост, колкото истинските кучета. „Основната разлика е, че истинските кучета имат душа“, добавя той.