Парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление прие Общ Законопроект за изменения и добавки към Закона за устройство на територията (ЗУТ), който е разработен въз основа на приетите на първо четене на 8 май законопроекти, предложени от Манол Генов (ПГ на ГРЕБ-СДС) и група народни представители, както и от Младен Шишков (ПГ на БСП-Обединена левица) и други депутати.
Законопроектът от ПГ на ГРЕБ-СДС включва промени в Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, посочени в Преходните и заключителни разпоредби. Тези изменения са свързани с утвърдените през 2016 година изисквания към лицата, притежаващи техническа правоспособност, за професиите „архитект“ и „инженер в инвестиционното проектиране“. Тези професии са под контрола на държавата и практикуващите трябва да разполагат не само с техническа квалификация, но и с допълнителни знания и умения.
Приетият законопроект уточнява и организира изискванията, включително необходимите документи за получаване на разрешение за строеж съгласно чл. 147, когато не е необходимо одобрение на инвестиционни проекти, особено за монтажа на инсталации и съоръжения.
Законопроектът на БСП-Обединена левица предлага удължаване на срока с две години (до 1 януари 2027 г.) за общините да подготвят Общите си устройствени планове (ОУП), които определят условията за строителство. Досега крайният срок беше 1 януари 2025 г.
Този законопроект засяга също така и влизането в сила на промените от края на 2012 г. относно изискването за наличие на устройствен план преди строителство в извънредни територии, както и необходимостта от експертиза по Закона за защита при бедствия при изготвянето на плановете, ако няма активен Общ устройствен план. Първоначалният срок за влизане в сила на тези изменения, предвиден за 1 януари 2016 г., беше удължен и сега е насрочен за 1 януари 2025 г. С новия законопроект се предвижда продължаването му до 1 януари 2027 г.
Комисията одобри и четири законопроекта за ратификация на споразумения/меморандум относно реализирането на договорености между страните в програмите за трансгранично сътрудничество с Румъния, Република Северна Македония, Сърбия и Турция.
Основната цел на тези законопроекти е да осигурят своевременна ратификация на документите, за да се гарантира успешното изпълнение на двустранните програми за сътрудничество.
Председателят на Комисията Николай Нанков обяви, че през първата седмица на юни министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще бъде поканен да участва в контролна сесия.