Начало Новини Резултатите от референтните лаборатории са достоверни, каза зам.-министърът на земеделието във връзка...

Резултатите от референтните лаборатории са достоверни, каза зам.-министърът на земеделието във връзка с констатирано огнище на чума във Велинград

39
Резултатите от референтните лаборатории са достоверни, каза зам.-министърът на земеделието във връзка с констатирано огнище на чума във Велинград

Резултатите от референтните лаборатории са достоверни и се считат от Европейския съюз (ЕС) за 100 % достоверни. Националната референтна лаборатория на България е включена в списъка на ЕС за лаборатории, които могат да диагностицират това заболяване, изследванията са 100 % верни. Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ. Коментарът на зам.-министъра е по повод констатираното в началото на седмицата огнище на чума по дребните преживни животни във ферми във Велинград. 

Стратев обясни и хронологията на събитията. Животните няколко пъти са лекувани от част от практикуващите ветеринарни лекари и след няколко неуспешни опита, те са потърсили ветеринарния лекар, който отговаря за фермата, обясни Стратев. От своя страна този ветеринар е потърсил за помощ официалните ветеринарни лекари от областните служби по безопасност на храните. Когато те отиват на място, извършват преглед и взимат проби, които излизат положителни за чума, добави зам.-министърът. 

Стратев обясни, че има още един вариант – изпращане на проби в Европейската референтна лаборатория, която се намира във Франция, но за да достигнат до там, тези проби трябва да бъдат обработени в българските референти лаборатории, тоест те трябва да бъдат потвърдени в нашите лаборатории и след това да бъдат изпратени във Франция.  

Общата сумата, която стопаните ще получат за обезщетение, е над 700 000 лв., обясни Стратев. Той добави, че това е над пазарната цена. Има законов установен ред, по който се изплаща обезщетението, посочи зам.-министърът. След унищожаване на огнището, в рамките на три дни, собствениците трябва да подадат заявление към директора на областна дирекция по безопасност на храните. След това той създава акт и на базата на този акт се изплаща съответната сума, обясни Стратев.