Начало България Редно е във времена на криза и политическа нестабилност гласът на бизнеса...

Редно е във времена на криза и политическа нестабилност гласът на бизнеса да се чува повече, заяви президентът Радев в приветствие към АИКБ

39
Редно е във времена на криза и политическа нестабилност гласът на бизнеса да се чува повече, заяви президентът Радев в приветствие към АИКБ

Във времена на криза и политическа нестабилност е редно гласът на бизнеса да се чува повече. Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си по случай 28-ата годишнина от основаването на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), цитиран в съобщение на президентския прессекретариат. Радев участва в отбелязването на 28-ата годишнина от основаването на Асоциацията на индустриалния капитал в България

За приноса  за устойчивото икономическо развитие на страната и ползотворното сътрудничество с държавните институции държавният глава глава връчи на АИКБ Почетния знак на президента, който бе приет от председателя на Управителния съвет на организацията Васил Велев. 

Румен Радев заяви, че от първата година на своя мандат активно работи с асоциацията и изрази високата си оценка за нейните последователни усилия за подобряването на нормативната база, за създаването на по-добра бизнес среда и повишаването на конкурентоспособността на българската икономика. По думите на президента АИКБ е успяла да изгради мост между бизнеса, държавните институции и гражданите.

Румен Радев приветства и усилията на асоциацията за изграждането на по-добра свързаност между българското образование и бизнеса и поздрави нейния председател Васил Велев за демонстрираната нетърпимост към институционалните недъзи, които спъват икономическото развитие на страната. Държавният глава отбеляза още, че днес Асоциацията на индустриалния капитал в България е важен глас на индустрията, работодателите и работещите и общите им усилията допринасят за устойчивостта на българската икономика, която през тази година отбелязва ръст от 2,4%. „Статистиката ни нарежда сред водещите европейски държави по този показател. Очаква се средният растеж за Европа да бъде 1%“, посочи още държавният глава.

Президентът отбеляза и активната международна дейност на АИКБ, както и нейното ефективно взаимодействие с основни европейски институции, което помага за пренасянето на съвременни европейски практики в социално-икономическата среда на България. Като пример за успешен икономически модел, от който страната ни може да се поучи, Румен Радев посочи Сингапур, където бе на официално посещение през ноември. „Какви са тайните на този модел? Има много общи неща с това, което и асоциацията иска да направи в българската икономика, а именно – хората са основният ресурс и вложенията в тях са решаващи. Образованието е стратегически приоритет на Сингапур от създаването на държавата“, подчерта президентът Радев и допълни, че азиатската страна е с население колкото България и значително по-малка територия, но е успяла да постигне брутен вътрешен продукт от над 500 милиарда долара и в момента е основен инвеститор за големи регионални страни като Китай и Индия.

Като най-важен фактор за развитието на Сингапур държавният глава открои стремежа на страната към гарантиране на просветено и компетентно управление.  „Свободна пазарна икономика, облекчена от всякаква бюрокрация, максимално оползотворяване на геостратегическото и географско положение на страната. Ние също имаме такова, но не успяваме да го оползотворим по най-добрия начин“, допълни той. Президентът Радев окуражи ръководителите на АИКБ да запазят стремежа си към трансформация на българския икономически модел.

АИКБ е учредена през 1996 г. и в нея членуват над 10 000 компании, осигуряващи работа на близо 500 000 души. 

По-рано днес АИКБ организира кръгла маса „Връзката между образованието и пазара на труда: Изграждане на привлекателни професии и адресиране на текущите предизвикателства – необходими промени и реформи“ в София. Председателят на Управителния съвет на асоциацията Васил Велев отбеляза по време на дискусията, че проблемът с човешките ресурси, недостигът на подготвени специалисти с нужното образование и квалификация е в първите три посочени проблема от бизнеса в последните близо 10 години, а в последните няколко години е на второ място веднага след проблемите с несигурността, които са в световен мащаб, и върху които не можем да влияем. Той посочи, че трайното справяне с този проблем е свързано с реформи в образованието.