Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в Народното събрание отхвърли на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация, внесен от Костадин Костадинов (Възраждане) и група народни представители.
Предлаганото изменение цели да гарантира пълния и непрекъснат достъп на гражданите до сградите на общините в България, като основно право на участие в местното самоуправление и контрол над дейността на общинската администрация. Тази инициатива е вдъхновена от необходимостта да се защитят демократичните принципи и правото на гражданите да се срещат директно с общинските власти, да подават документи, да участват в обществени дискусии и да упражняват контрол върху местната администрация.
Причина за внесеното законодателно предложение са случаи от последните години, в които общински администрации са ограничавали достъпа до сградите си, мотивирайки това с административни причини, ремонтни дейности или други обстоятелства, които не са свързани с реални заплахи за обществената сигурност или здравето, посочи Ангел Янчев от ПГ „Възраждане“, който представи законопроекта.
Той допълни, че по информация на тяхната парламентарна група има десетки малки общини, които прилагат контрол на достъпа. По думите му не всички кметове имат приемни дни, за да могат гражданите да разговарят с тях.
Председателят на регионалната комисия Николай Нанков (ГЕРБ-СДС) отбеляза, че становището на Националното сдружение на общините в Република България за законопроекта е отрицателно.
По време на обсъжданията възникна въпросът докъде е този достъп, до коя част от сградата на общината, защото според разписания законопроект достъпът е до всяка част на сградата, а това може да създаде големи проблеми.
Ремзи Осман (ДПС-ДПС) определи предложения в законопроекта подход като анархичен. Според него трябва да се търси решение в посока наказание за тези, които са отказали достъп на гражданите.