Съветникът по въпросите на националната сигурност на президента на САЩ Доналд Тръмп Майк Уолц ще бъде принуден да напусне поста си и това ще бъде първото голямо сътресение в най-близкото обкръжение на Тръмп, откакто той встъпи в длъжност през януари, предаде Ройтерс, като се позова на запознати с въпроса свои източници.
Заместникът на Уолц, Алекс Уонг – експерт по азиатските въпроси, който беше служител на Държавния департамент, фокусиран върху Северна Корея по време на първия мандат на Тръмп, също напуска поста си, твърдят двама от източниците на Ройтерс.
Уолц, който е 51-годишен бивш републикански законодател от Флорида, се сблъска с критики в Белия дом, след като през март бе въвлечен в скандал, свързан с група за разговори в приложението „Сигнал“ между високопоставени сътрудници по националната сигурност в администрацията на Тръмп.
Все още не е ясно кой ще заеме поста на Уолц, но един от вариантите е това да бъде специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф, който участва както в руско-украинската дипломация, така и в преговорите в Близкия изток, каза един от източниците.
Съветът за национална сигурност на САЩ към момента не е отговорил на запитване за коментар, отбелязва Ройтерс.
Уолц беше обвинен, че погрешка е добавил редактора на списание „Атлантик“ към частна група за разговори, в която се обсъждали подробности относно предстояща американска въздушна офанзива в Йемен. „Атлантик“ съобщи за този казус.
На последвалото заседание на кабинета с участието на Уолц Тръмп изрази предпочитанието си подобни разговори да се провеждат в обезопасена стая с оловни стени, което е ясен признак за неговото недоволство, коментира Ройтерс. Тогава обаче президентът и други служители в Белия дом изразиха доверие в Уолц.
Противоречията около съобщенията в „Сигнал“ обаче не бяха единственият проблем за Уолц.
Според източник на Ройтерс, запознат с вътрешната динамика на кабинета, Уолц е бил твърде войнствено настроен за склонния да не харесва войните Тръмп и е бил смятан за човек, който не координира ефективно външната политика между различните агенции – ключова функция на съветника по въпросите на националната сигурност.
„Системата не функционира правилно“ при Уолц, каза източникът, говорил при условие за анонимност.
Съветникът по въпросите на националната сигурност има широки правомощия, но за назначаването му не се изисква потвърждение от Сената, отбелязва Ройтерс.