Верховният съд на Южна Корея реши да свали президента Юн Сук-йол от поста си, като потвърди искането на парламента за импийчмънт, свързано с временната инструкция за военно положение, която тои наложи миналата година. Това предизвика най-забележителната политическа криза в страната от десетилетия, съобщи Ройтерс.
След като Юн беше свален, конституцията предвижда провеждането на извънредни президентски избори в рамките на 60 дни.
Временно президентство ще поеме премиерът Хан Док-су до появата на новия президент.
Изпълняващият длъжността председател на Върховния съд Мун Хьонг-бе посочи, че Юн наруши дълговете си като президент, като извърши действия, които превишаваха неговите правомощия и поставиха демокрацията на риск.
Той обяви, че „(Юн) е извършил сериозно предателство на доверието на народа, който е суверен на демократичната република“, като добави, че военното положение създаде хаос в различни области като обществото, икономиката и външната политика.
Осемте съдии гласуваха единодушно в подкрепа на това решение, допълни Мун.
Хиляди протестиращи, които излязоха на улици за да искат свалянето на Юн, изразиха радостта си с възгласи след обявяването на решението, като скандираха „Спечелихме!“.
Това съдебно решение слага край на месеци на политически размирици, които затрудниха усилията за справяне с новото ръководство на американския президент Доналд Тръмп в условията на икономическо забавяне, посочи Ройтерс.
Освен това, срещу 64-годишния Юн е започнато съдебно производство за метеж. На 15 януари той стана първият активен президент на Южна Корея, на когото беше наложено арест, но беше освободен през март след отмяна на заповедта за арест от съда.
Кризата беше предизвикана от наложеното от Юн военно положение на 3 декември, което той считаше за необходимо за премахване на „антидържавни“ елементи и спиране на оставките на опозиционната Демократична партия, която според него подкопаваше страната.
Юн анулира военното положение само шест часа след наложването му, след като парламентарните депутати отказаха да се подчинят на опитите на силите за сигурност да блокират парламента и гласуваха за отмяната му. Той заяви, че не е имал намерение да въведе пълно военно управление и се опита да ги намали, като каза, че никой не е пострадал.
След месеци на протести все още е неясно дали решението на съда ще успокои политическия хаос, породен от военното положение, отбеляза Ройтерс.