Начало Водещи Разправата с опозицията у нас: По сходен начин като в Турция

Разправата с опозицията у нас: По сходен начин като в Турция

29
Имамоглу, опозиция
На снимката: опозиционният кмет на Истанбул, Екрем Имамоглу

Протичащият в България процес на преследване на представители на опозицията и по-конкретно само на представители на „Продължаваме промяната“, протича по сходен сценарий, като този в Турция, където от месеци тече активен процес за дискредитиране на опозиционни политически представители.

Опозиционният кмет на истанбулския район Шиле, Йозгюр Кабадайъ, член на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), бе временно отстранен от длъжност, след като първоначално беше задържан на 10 юли 2025 г.

Обвиненията – корупция, включително членство в организирана престъпна група и вземане на подкупи. Това е част от широко разследване, обхванало трима други опозиционни кметове в южните градове Адана, Адъяман и Анталия, както и бившия кмет на Измир Тунч Сойер, задържани през последните седмици във връзка с корупционни претенции.

Обрат: Ключов свидетел твърди, че е дал неверни показания срещу варненския кмет заради натиск

В същото време, кметът на Истанбул и водещ политически опонент на президента Реджеп Тайип Ердоган — Екрем Имамоглу, беше осъден на една година и осем месеца затвор по обвинения в „публична обида на държавен служител“ заради изказвания по адрес на главния прокурор на Истанбул Акън Гюрлек.

На съдебното заседание Имамоглу бе оправдан по обвиненията, свързани с „насочване към хора, участвали в борбата срещу тероризма„, но бе признат за виновен и осъден по други две обвинения — публична обида и заплахи срещу прокурор.

Присъдата не включва политическа забрана, но ако бъде потвърдена на по-горна инстанция, може да доведе до такава.

Имамоглу бе задържан на 19 март 2025 г. по обвинения в корупция и връзки с престъпни групи, като задържането му породило най-мащабните протести в Турция от 2013 година насам.

Въпреки обвиненията в корупция, самият той отрича всички претенции и се разглежда като основен съперник на Ердоган, избран за кандидат на НРП за президентските избори през 2028 г., макар и с пречки за регистрация поради анулиране на университетската му диплома.

Задържанията и разследванията срещу множество опозиционни кметове и политици, членове на НРП, е част от по-широка политическа борба в Турция, в която управляващата партия се стреми да ограничи влиянието на опозицията чрез съдебни и административни мерки.

Процесите срещу Имамоглу и други опозиционери предизвикаха остри реакции в обществото и международната общност, които предупреждават за ограничаване на демократичните свободи и използване на съдебната власт за политически цели.

Случаите в Турция повтарят схемата, по която се появяват ударите по опозиционни лидери и най-вече тези, свързани с „Продължаваме промяната“. След като от формацията месеци наред предупреждават за това, че антикорупционната комисия се използва като „бухалка“ срещу неудобни опоненти, самите те станаха мишена на същата тази комисия.

Първоначално комисията „удари“ по реномето на ПП със снимки, които „уличават“ представители на ПП в корупция. На кадрите пудел разнасяше пачки и в аферата беше замесено името на бившия вътрешен министър Бойко Рашков от ПП, по чието време бе осъществен арестът на Бойко Борисов – по това време в опозиция.

До момента по това дело няма съществено развитие и доказана вина на който и да е от участниците в него.

По-късно същата тази комисия се задейства изненадващо по сигнал отпреди няколко години, който касае тогавашния лидер на ДПС Ахмед Доган и бизнесмена Румен Гайтански – Вълка. Активността на комисията дойде непосредствено преди разцеплението в партията и постепенното „отлюспване“ на депутати, верни на Ахмед Доган, както и преливането на кметове от старото ДПС в „Ново начало“.