Начало Новини Развитието на технологиите трансформира сектора на здравния туризъм, каза експерт

Развитието на технологиите трансформира сектора на здравния туризъм, каза експерт

34
Развитието на технологиите трансформира сектора на здравния туризъм, каза експерт

Секторът на здравния туризъм се трансформира. Това е процес, който се подхранва от бурното развитие на технологиите. Това каза в интервю за БТА Ивана Колар, директор на Европейската среща на върха на здравния туризъм.  

Много е трудно да кажем какво ще се случи след 30 години, но базираните на изкуствен интелект решения ще имат все по-важна роля в нашия живот. Включително и за нашето здраве, каза Ивана Колар, която е в Бургас на четвъртия здравен форум на Българския съюз по балнеология и СПА.

„Населението застарява в световен мащаб. В същото време ние искаме да останем млади, да бъдем здрави, да бъдем по-активни. Превенцията в здравния туризъм е много важен аспект. Развитието на медицинския сектор също е много важно. Трябва да следим промените в глобален план, тенденциите в този сектор и да наблегнем на сътрудничеството, интегрирайки всички нови технологии. Тези новости трябва да включим в нашите оферти, когато говорим за здравен туризъм“, каза Колар. Тя добави, че в бъдеще вероятно ще бъде съвсем нормално да имаме високотехнологични здравни курорти, в които се предлагат всякакви услуги. 

„Дори днес съществува така наречената „one stop shop“ клиника, в която човек може да провери всичко за здравословното си състояние, да получи съвети за това какво може да направи, за да подобри състоянието си“, добави още Ивана Колар. 

Като експерт, участвал в изготвянето на хърватската стратегия за развитие на здравния туризъм, тя се включи в четвъртата конференция за здравен туризъм на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм в Бургас. 

„Разговорът за здравния туризъм е изключително важен, защото здравето е нашето бъдеще. Както видяхме на днешните презентации, интересът към здравния туризъм нараства. Това е един от най-важните сегменти на туризма не само в Европа, но и в света“, коментира Колар. По думите ѝ Хърватия и България имат редица сходства и традиции в балнеологията. 

„Основните услуги, които двете страни предлагат в областта на здравния туризъм, също са сходни – например денталната медицина и пластичната хирургия. Мисля, че можем да научим много едни от други. Може да копираме някои от целите, плановете за действие за това как да се развием още повече и да се позиционираме на световния пазар. Днес е много важно за Хърватия, че Министерството на туризма прие стратегията за развитието на здравния туризъм като основна цел за следващия програмен период. Чрез нея ще бъдат направени инвестиции в този сектор. Имаме фонд за устойчивост – 300 млн. евро ще бъдат инвестирани в хърватските здравни центрове. Това беше първа наша стъпка, за да направим нашия здравен туризъм по-атрактивен и по-добре приет“, посочи още експертът. 

Сезонността в Хърватия също е предизвикателство пред туризма, коментира още Ивана Колар. „Сега здравният туризъм е признат като най-добрата част от сектора, която помага за значителното удължаване на сезона в Хърватия. Сега говорим за туристическа година, а не за туристически сезон. Имаме няколко важни събития, които провеждаме, за да рекламираме здравния туризъм. Те са много важни за нас“, добави ще тя. 

Колар изрази мнение, че предизвикателство пред реализирането на една успешна стратегия за развитие на здравния туризъм е сътрудничеството между различни сектори – туризъм, здравеопазване, образование и други.