Начало България Работодателят трябва да предприеме мерките за предотвратяване на злополуки, а работниците да...

Работодателят трябва да предприеме мерките за предотвратяване на злополуки, а работниците да не пренебрегват правилата за безопасност, каза за БТА изпълнителният директор на Инспекцията по труда

44
Работодателят трябва да предприеме мерките за предотвратяване на злополуки, а работниците да не пренебрегват правилата за безопасност, каза за БТА изпълнителният директор на Инспекцията по труда

Работодателите носят отговорност да предприемат необходимите мерки за предотвратяване и минимизиране на трудовите инциденти и здравословните проблеми, включително професионални заболявания, като се акцентира на колективните средства за защита. Работниците трябва да използват лични защитни средства и да следват указанията за безопасност. Това коментира за БТА изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ), инж. Екатерина Асенова, във връзка със Световния ден за безопасност и здраве при работа и Международния ден в памет на загиналите и пострадалите в трудови инциденти и заболявания, който се отбелязва на 28 април.

Асенова запази, че въпреки че работодателите предлагат защитно оборудване, много работници не го използват. Те имат правото да откажат работа, която може да застраши тяхното здраве и живот. Тя прикани хората да се грижат за своето здраве и да влагат внимание към безопасността.

През 2024 г. 67 работници загубили живота си на работното място, а все пак много от тях продължават да правят компромиси не само с безопасността си, но и с декларирането на труда си, подчерта Асенова. В някои случаи, довели до смърт, пострадалите са работили без трудов договор, което лишава работниците от техните трудови и осигурителни права, добави тя.

Дигитализацията и безопасността на труда

Тази година Световният ден за безопасност и здраве поставя акцент на изкуствения интелект и дигитализацията на работната среда. Фокусът остава върху безопасността. „Дигитализацията ще промени работната среда, подобрявайки здравето и безопасността, чрез намаляване на рисковите ситуации, по-добро идентифициране на опасностите и превенция, както и оптимизиране на работните процеси“, заяви изпълнителният директор на ГИТ.

Според Асенова, изграждането на превантивна култура трябва да започне от ранна възраст, за да може младото поколение да развие навици за безопасност. ГИТ организира информационни кампании с цел да стимулира осведомеността на младежите относно техните права и задължения, и важността на безопасната работа.

Световният ден за безопасност и здраве при работа и Международният ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови инциденти и професионални заболявания ще бъдат отбелязани с различни инициативи в страната. В София Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) е организирала в 9:30 часа поднасяне на венци и цветя на паметната плоча пред офиса на синдиката. Конфедерацията на труда „Подкрепа“ съобщи, че според данни на Международната организация на труда (МОТ), всяка година 2,2 милиона работници по света умират от трудови инциденти и професионални заболявания.

***

Международният ден в памет на загиналите и пострадалите вследствие на трудови инциденти и професионални заболявания се отбелязва от 1996 г. по инициатива на Международната конфедерация на профсъюзите, целяща да подчертае значението на профсъюзното движение за създаване на безопасни условия на труд и да отдаде почит на загиналите. Мотото за 2025 г. е: „Помнете загиналите – борете се за живите“, подчертавайки необходимостта от действия за намаляване на жертвите и травмите на работното място. Според Международната конфедерация на профсъюзите, над 3 милиона работници загиват годишно по причини, свързани с трудови инциденти или професионални заболявания.

Световният ден за безопасност и здраве при работа се отбелязва от 2003 г. след решение на Международната организация на труда, за да се фокусира вниманието на глобалната общност върху създаването на безопасни условия на труд и изграждането на превантивна култура, която е основополагаща за предотвратяване на трудовите инциденти и професионалните заболявания, информира БТА. През 2025 г. акцентът ще бъде върху влиянието на новите технологии за безопасност и здраве, включително автоматизацията на задачите, използването на мониторингови системи и разширената реалност.