Очаква се първите два многоцелеви изтребителя F-16 Block 70 да пристигнат в България днес.
Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България ще пристигнат първите самолета, а преди дни каза, че това трябва да се случи на 2 април. Самото пристигането на самолета не го прави веднага български. Има процедура, която изисква време. Необходимо е да се изпълни документалното му предаване. Официалната церемония е планирана за 12 април, обясни военният министър.
До края на тази година ще получим всичките осем F-16, които американската компания произвежда за страната ни по първия договор, подписан от правителствата на България и САЩ през 2019 г., каза министърът на отбраната след церемонията по официалното предаване на първия български F-16 Block 70, която се проведе на 31 януари в Грийнвил, Южна Каролина. По думите му вторият договор, подписан през 2022 г. за придобиването на още осем самолета F-16 Block 70, ще се изпълнява до края на 2027 г.
„Ратификацията на този договор е завършила, подготовката за неговото изпълнение върви съгласно плана, няма никакво съмнение, че след успешното приключване на първия договор през тази година, ще започне изпълнението на втория договор за вторите осем самолета. Тези самолети ще очакваме след 2026 -2027 г. в България“, каза тогава министърът.
Част от сградите и съоръженията, необходими за оперативна подготовка, съхранение и ремонт на самолета, са в процес на изпълнение, отговаря министърът на отбраната на въпрос на народния представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев. Отговорът е публикуван на сайта на парламента. В тази връзка, Министерството на отбраната разработи „План за осигуряване приемането и експлоатацията на самолети F-16 Block 70“, в който са набелязани конкретни мерки за използване на временни/алтернативни обекти до момента на изграждане на цялостната инфраструктура на летище Граф Игнатиево. Не се очаква забавяне или затруднение при въвеждането в оперативна готовност на новите самолети, посочва още Атанас Запрянов.
Атанас Запрянов обяснява, че за осигуряване на необходимата инфраструктура за приемане на F-16 в авиобаза Граф Игнатиево са предприети редица стъпки за ускоряване изпълнението на предвидените обекти. Очакванията са изпълнението на дейностите по сключените договори да бъде съобразно поетите ангажименти за придобиване на самолети F-16 Block 70, добавя министърът.
Сагата за закупуването на изтребителите е почти 20-годишна.
Първите стъпки са предприети още след влизането ни в НАТО през 2004-та. Тогава надеждата е била ескадрилата до 20 многоцелеви изтребители със съвременна електроника и подходящо въоръжение да е у нас между 2006 -2015 г.
За станалата през 2004-а година членка на НАТО България е чисто нов пазар, който може да избира между предложени от САЩ 16 нови изтребители Ф-18 „Супер Хорнет“ за 1 млрд. долара, или втора ръка за по-малко пари, припомня БНР. Суми, които прясно НАТО-вският ни бюджет не може да поеме, защото през 2004 г че и до 2008-ма година с под 2 процента от БВП трябва да се решават и другите проблеми на трансформацията на армията ни.
През 2010-та година, първото правителство на ГЕРБ решава процесът по избор на нов изтребител да бъде активиран, защото и МИГ-овете започват да остаряват, мотивираше се тогавашният министър на отбраната Аню Ангелов.
Към онзи момент страната ни нямаше одобрена стратегията за националната сигурност и нова военна доктрина и това напрягаше леко обстановката. Но и след 2011-а в България идваха все по-скъпи оферти – американски самолети за 1 млрд. и 300 милиона долара, за нови машини. И 600 млн. долара за втора ръка.
През 2013-а правителството падна, плановете обаче не спираха. Към този момент страната ни вече имаше варианти за нови „Грипен“ от Швеция, употребявани Еврофайтър Тайфун Транш 1 от Италия и Ф-16 от МО на Португалия – с цялостен логистичен пакет от САЩ. Но тези оферти имаха таван на инвестицията, до 700 милиона лева.
В периода до 2014-а честата смяна на правителства провокираше повече политически търкания и бавене на проекта, а след 6 години – до 2020-а всичките ни руски изтребители трябваше да са „на земята“.
Така се стигна до 2016-а – първата от поредицата ключови години за изтребителите. За първи път от влизането ни в НАТО предложение за купуване на изтребители стигаше до пленарната зала. А там говореха депутати, само от опозицията. Но въпреки критиките – мнозинството одобри, „на зелено“, първите 650 милиона лева. От предвидената инвестиция за милиард и половина лева.
Но оттук нататък проектът за изтребителите щеше да е под сериозен надзор. Доскоро писалия задания и критерии началник на ВВС генерал Румен Радев беше станал… президент, а неговото служебно правителство, на Огнян Герджиков, препоръча през лятото на 2017-а да се говори с шведската фирма „Грипен“.
Третият редовен кабинет, пак на Бойко Борисов, уж щеше да говори с шведите, а създаде комисия, която да проверява процедурата за новия самолет. След три месеца работа Комисията „Грипен“ препоръча: рестартиране на процедурата. Препоръча и нещо ново – да се вземе под внимание и офертата за нови американски изтребители Ф-16.
И така през 2019-а, за втори път, пак при кабинет на Борисов, в парламента влизаше сделката за изтребителите. Не само това, но получи зелена светлина от депутатите. А и едно вето от държавния глава Румен Радев, което обаче се оказа без значение.
F-16 Вlосk 70/72 е американски изтребител oт чeтвъpтo пoĸoлeниe.
Има сyпepмoдepнa paдapнa cиcтeмa, която мoжe дa cлeди нaд 20 цeли eднoвpeмeннo, позволявайĸи на пилотa да вижда пo-яcнo и по-далеч – и във въздуха, и на земята, дopи и пpи лoши мeтeopoлoгични ycлoвия.
Toй paзпoлaгa c eдинeн бopдoви ĸoмпютъp c виcoĸa пpoизвoдитeлнocт, ĸoйтo гapaнтиpa мнoгo пo-дoбpи изчиcлитeлни cпocoбнocти нa aвиaциoннитe и opъжeйнитe мy cиcтeми, ĸaĸтo и „cнaйпepиcтĸa“ тoчнocт нa пoпaдeниятa.
F-16 Вlосk 70/72 e oбopyдвaн c мнoгo пpeзизнa GРЅ нaвигaция, cъвpeмeнни cиcтeми зa пpeдyпpeждeниe cpeщy зaплaxи, ĸaĸтo и cиcтeмa зa избягвaнe нa cблъcъци cъc зeмятa, гapaнтиpaщa бeзoпacнocттa нa пилoтa, дopи aĸo тoй нe e в cъcтoяниe дa yпpaвлявa caмoлeтa.
Бoйният caмoлeт e пoдxoдящ зa битĸa cpeщy вcяĸaĸви пpoтивници. F-16 Вlосk 70/72 нocи paĸeти въздyx-въздyx, въздyx-зeмя, пpoтивoĸopaбни и тaĸтичecĸи paĸeти, бoмби c лaзepнo нacoчвaнe и дp.
Нocи пpoзвищeтo Vіреr (пeпeлянĸa, б.a.), тъй ĸaтo e изĸлючитeлнo oпaceн, дopи cмъpтoнoceн зa пpoтивницитe cи.
Тoвa e изтpeбитeлят c нaй-гoлям бoeн oпит – oт нeгo ca пpoизвeдeни oĸoлo 4600 бpoя (3000 oт ĸoитo вce oщe лeтят), a въopъжeниeтo мy пocтoяннo ce мoдepнизиpa.