Начало Култура Пълен отпечатък на ръка, оставен неволно преди 4000 години върху глинен съд...

Пълен отпечатък на ръка, оставен неволно преди 4000 години върху глинен съд в Древен Египет, развълнува археолози

29
Пълен отпечатък на ръка, оставен неволно преди 4000 години върху глинен съд в Древен Египет, развълнува археолози

Учените са намерили отпечатък от ръка, оставен преди 4000 години на глинен съд, докато работели по подготовка за музейна изложба, съобщава Прес асошиейшън медиа/ДПА.

Този „уникален и интересен“ отпечатък вероятно е оставен от лицето, създало съда, докосвайки материала преди да изсъхне, твърди египтолог от музея „Фицуилям“ в Кеймбридж.

Следата е оставена на основата на т.нар. „дом на душата“ – глинена структура, имитираща сграда, поставяна традиционно в гробниците.

Моделът, на който е открит отпечатъкът, е датиран около 2055 – 1650 г. пр.н.е. Древните египтяни са използвали подобни конструкции, за да поставят жертви, включително хляб, маруля и глава на вол.

Домовете на душите са изпълнявали функцията на подноси за жертви или пространство, където душата на починалия да обитава в гробницата.

Хелън Струдуик, старши египтолог в музея „Фицуилям“, сподели: „Намирали сме пръстови отпечатъци по декорацията на ковчезите, но откритие на цялостен отпечатък на ръка под този дом на душата е изключително рядкост и много вълнуващо.“

„Той е оставен от създателя, който го е докоснал, преди глината да стане твърда. Никога не съм виждала такъв целенасочен отпечатък на ръка върху египетски артефакт,“ добави Хелън Струдуик.

Изследователят, който е и куратор на новата изложба „Направено в Древен Египет“ в музея, добави: „Можете да си представите човека, който е създал това, как го е взел, за да го остави да изсъхне преди печене.“

„Неща като това ви пренасят директно в момента на създаването на предмета и към човека, който го е изработил, което е основен акцент в нашата изложба.”

Анализите на артефакта сочат, че грънчарят най-напред е изградил структура от дървени пръти и след това я е покрил с глина, за да създаде двуетажна сграда с колони.

Стълбищата са оформени чрез натиск върху влажната глина. По време на печенето дървената рамка се е изгори, оставяйки празни пространства.

Отпечатъкът на ръка, открит под конструкцията, вероятно е оставен, когато някой, може би грънчарят, е преместил модела за изсъхване преди печене, смятат изследователите.

Керамиката е била широко използвана в Древен Египет за разнообразни битови и декоративни нужди.

Домът на душата ще бъде част от изложбата Made in Ancient Egypt („Направено в Древен Египет“) в музея „Фицуилям“, която ще отвори врати за посетители на 3 октомври.