Археолози от Регионален исторически музей в Плевен продължават изследванията на Никополската крепост това лято, която е била последната столица на Втората българска държава.
Разкопките тази година се провеждат в по-широк мащаб, благодарение на финансова помощ от Министерството на културата, която бе закъсняла миналата година. Също така, Община Никопол отново осигурява съфинансиране, което позволява на нашия стажант – Серхан Реджебов, да участва в инициативата, каза ръководителят на разкопките и археолог от плевенския музей Венко Иванов.
Изследователите се концентрират върху укрепленията на крепостта. През предишните години бяха открити три крепостни стени, датиращи от различни периоди, като най-късната е от XVI век. Има също така стена от края на XIV век, а най-старата, открита миналата година, все още не е уточнена по отношение на датировката. Иванов добави, че съществува и четвърта стенна структура – укрепление от XIX век, разположено в най-високата част на крепостта.
Археолозите също така са направили интересни находки от различни времена.
Най-ранната находка за момента е яма с урна от тракийската епоха, вероятно с ритуално предназначение. Урната е от късножелязната епоха. От по-късните периоди имаме почти напълно запазена фибула от римската епоха, която досега не беше откривана в хода на разкопките, уточни археологът.
Откритите множество монети от XI и XII век потвърдиха предположението на археолозите, че именно тогава е била изградена първата крепост през Средновековието, след това реновирана и разширявана по време на Второто българско царство и османския период.
Венко Иванов подчерта, че важен аспект не е само как археолозите извършват разкопките, а и кой ще се грижи за обекта след тях.
Община Никопол проявява интерес към темата. Те внедриха мобилно осветление, започнаха да ограждат района, за да ограничат достъпа на животни, и активно работят по проект за изграждане на паркинг и посетителски център, който в момента се реализира, допълни той.
Екипът на плевенския музей включва Венко Иванов и неговите колеги Владимир Найденов, Тинка Кръстева и Мартин Дяков, а помощта осигуряват и 18 работници.
Проучванията на Никополската крепост ще завършат в края на месеца, а догодина археолозите планират да се насочат към вътрешността на обекта.