Начало Свят Проучване сочи, че 80 000 сирийци работят в Германия в области, в...

Проучване сочи, че 80 000 сирийци работят в Германия в области, в които има недостиг на кадри

24
Проучване сочи, че 80 000 сирийци работят в Германия в области, в които има недостиг на кадри

Ако принудително се върнат сирийските бежанци в родината им, това може да се отрази негативно върху германската икономика и да увеличи проблемите в сектори със сериозен недостиг на работна ръка, показва изследване, цитирано от ДПА.

На момента около 80 000 сирийци работят на позиции, за които липсват трудови ресурси, като автомобилни механици, лекари, зъболекари и специалисти в областта на отоплителната и охлаждащата техника, отбелязва анализът на Германския икономически институт в Кьолн.

В сферата на автомобилната индустрия над 4000 души са заети като механици, като почти 70% от свободните позиции не могат да бъдат заети от квалифицирани специалисти, показва докладът.

Около 5300 сирийски лекари работят в Германия. Ако се върнат в Сирия, това ще увеличи проблемите с недостига на квалифицирани кадри и ще предизвика предизвикателства за здравната система, показва проучването.

Икономистът и автор на изследването Фабиан Земзара отбелязва, че сирийските работници играят важна роля за германския трудов пазар и приносът им е значителен за облекчаване на проблемите с недостига на работна ръка в страната.

Земзара призовава политиците да организират престоя на сирийците в Германия, като подчертава, че често се пренебрегва приносът на сирийските специалисти.

От данни на Федералната агенция по заетостта в Германия се вижда, че между юни 2023 г. и май 2024 г. около 213 500 души от сирийски произход са наети, което допринася за социалната система в Германия, включително за пенсиите.

От тези наети, 86 000 са на позиции с нисък степен на квалификация, докато 127 000 работят на длъжности, изискващи професионално обучение или висше образование. Около 155 000 души са безработни и могат да бъдат назначени веднага, показва изследването.

Тези данни идват в контекста на призиви от ръководители на профсъюзи и бизнес сектора към германското правителство да позволи пребиваването на сирийските работници след свалянето на режима на Башар Асад. Друго изследване предупреждава, че напускането на сирийските работници би увеличило проблемите пред работодателите при намирането на подходящи кадри.