Нов доклад предполагава, че Европа би могла да функционира без военната подкрепа на САЩ, но за да се осигури адекватна замяна, ще е нужен период от 25 години и инвестиции до 1 трилион долара, пише изданието „Политико“.
Докладът на Международния институт за стратегически изследвания (МИСИ/IISS) акцентира, че евентуално изтегляне на САЩ от Европа би оставило НАТО на континента уязвимо на руска агресия и би наложило „труден избор“ за запълване на значителни дефицити.
Според изследването, за постигане на равностойна замяна на американската техника и личен състав ще са необходими близо 1 трилион долара за период от 25 години. Тези средства ще включват еднократни разходи за оръжие, оценявани между 226 милиарда и 344 милиарда долара в зависимост от избраната техника, както и допълнителни разходи за поддръжка на армията и персонала. Най-значителните разходи ще бъдат за 400 тактически изтребители, 20 разрушителя и 24 системи за крайнообхватни ракети земя-въздух.
Иститутът също така прогнозира, че в случай на масирана военна операция против руски атаки, замяната на американския състав (оценен на 128 000 военнослужещи) ще струва повече от 12 милиарда долара.
Европейските държави ще бъдат задължени да заемат стратегически позиции, като например поста на върховен съюзен командир на НАТО в Европа, който е вторият по важност военно команден пост.
Лесно е да се говори, трудно за изпълнение
Запълването на пропуските, оставени от изтеглянето на САЩ, ще изисква време, дългосрочен ангажимент и значителни инвестиции.
Въпреки наличието на политическа воля и финансови средства, европейската индустрия в краткосрочен план ще има затруднения в отговор на увеличаващото се търсене, според IISS. Производителите на оръжия ще се сблъскат с предизвикателства като липса на квалифициран персонал и финансови и регулаторни ограничения.
Амбицията за „покупка на европейското“, формулирана от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, вероятно няма да се осъществи в близко бъдеще. Дори при активизиране на поръчките в сухопътния сектор, в други области, като военноморските и космическите, инвестициите остават твърде ниски. В определени сфери, като ракета артилерия или стелт изтребители, закупуването на местни продукти не е практически вариант.
Въпреки зависимостта на Европа от американските военни доставчици, се наблюдават позитивни признаци за напредък.
Анализът на института относно обществени поръчки, обявени между февруари 2022 г. и септември 2024 г., показва, че 52% от стойността е предоставена на европейски компании, срещу 34% за САЩ. Според авторите на доклада, тенденцията „купувай европейското“ вероятно ще се засили в бъдеще.