Начало България Протест срещу пиесата на Джон Малкович ескалира в напрежение и предизвика дебат...

Протест срещу пиесата на Джон Малкович ескалира в напрежение и предизвика дебат за артистичната свобода

94
Протест срещу пиесата на Джон Малкович в София
Снимка: БНТ/ Десислава Кулелиева

Група хора се събра пред Народния театър с искане да се свали пиесата „Оръжията и човекът“ от афиша. Режисьор на спектакъла е Джон Малкович, който за първи път подготвя произведение за българската сцена. Премиерата на спектакъла беше планирана за този вечер в 19:00 ч. Протестът започна около час преди началото на спектакъла и продължи до към 20:30 ч.

Пиесата беше представена пред медийни представители. Въпреки протестите пред театъра, спектакълът премина спокойно, без неприятности в самата зала.

Протестиращите обявиха в началото, че ще изискат оставката на директора на театъра.

След исканията за оставка, директорът Васил Василев се опита да излезе да разговаря с протестиращите, но беше атакуван физически от някои от тях. Василев беше изведен в сградата на театъра от охраната, без да пострада.

Някои от протестиращите пробваха по-късно да влезат в театъра, но бяха спрени от охраната поради агресивното си поведение.

Директорът Василев покани медиите да видят постановката, за да покажат реалната сцена и да опровергаят мнението на протестните. Охраната се опита да организира кордон за държателите на билети, но протестиращите не ги пуснаха да влязат.

Според протестните спектакълът, разказващ за битката при Сливница, е антибългарски настроен. Затова не позволиха на публиката да влезе. Актьорите се появиха на сцената пред ограничен брой зрители, основно журналисти.

През 2024 година е срамно някой да иска цензура, заяви Василев пред медиите относно протеста. Той призова протестните да гледат пиесата и обясни, че се опита да се свърже с тях, но неуспешно. „Излязох пред тях, за да разбера проблемите. Те ме атакуваха“, обясни директорът. „Ако има държава, министър-председател, президент и правителство, те трябва да защитават правата на гражданите и на творците да изразяват своето творчество свободно“, добави.

Реакция върху събитията пред театъра даде служебният министър на културата Найден Тодоров. „Най-лесно е да протестирате срещу нещо, което непознавате, което често се случва в България – протестираме срещу нещо, което не познаваме“, каза Тодоров по БТВ.

Тодоров напомни, че пиесата, сега обявена за антибългарска, е играна няколко пъти в страната – във Враца, София и Русе през 2010 година, а през 1996 е била отличена с награда за режисура. „Смятам, че 14 години не са толкова много, за да променят настроението на българския народ“, заяви министърът.

От ГЕРБ осъдиха всякаква цензура върху свободата на изразяване и творчеството. „Театърът е драма и провокация. Нямаше забрани в изкуството в последните 34 години и нашата задача като политическа сила е да не се връщаме към тях“, добавиха.

Позиция във връзка с протеста изрази и „Продължаваме промяната“ и съпредседателят Кирил Петков. „Атаката срещу Народния театър е варварски акт, който ние като граждани на свободна България не трябва да толерираме“, написа Петков.

От партията споделиха, че настъпилото пред театъра е нападение срещу свободата на изразяване и творческия дух. „За нас атаката на Народния театър „Иван Вазов“ не е spontanen protest, а организирано събитие от хора с връзки с бившата Държавна сигурност“, допълниха и осъдиха нападението срещу институцията.

Европейската театрална конвенция стои зад Народния театър „Иван Вазов“, защото е изправен пред предизвикателства на свободата на изкуството и осъжда опитите за ограничаване на свободата на изразяване в цяла Европа. Това беше посочено в позиция от най-голямата мрежа от публично финансирани театри.