Начало Пари Промени в Закона за платежните услуги и системи, приети от бюджетната комисия,...

Промени в Закона за платежните услуги и системи, приети от бюджетната комисия, адаптират националната правна рамка след присъединяване на България към еврозоната

29
Промени в Закона за платежните услуги и системи, приети от бюджетната комисия, адаптират националната правна рамка след присъединяване на България към еврозоната

На второ гласуване от Комисията по бюджет и финанси в парламента бе одобрен законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и системи. Целта на предложението е да подготви платежните услуги и системи за стъпките, заложени в Националния план за въвеждане на еврото в България. Измененията актуализират националната правна структура, регулираща платежния надзор и услугите, свързани с плащанията, след присъединяването на страната към еврозоната, както се посочва в мотивите към законопроекта, подаден от Министерския съвет.

По време на обсъждането на законопроекта беше акцентирано на промените в текстовете относно таксите за платежните сметки за основни операции, където се депозират трудови възнаграждения, пенсии, помощи и социални обезщетения, както и стипендии за ученици, студенти и докторанти, заедно с лихвите по тях.

Според настоящото законодателство, в изброените случаи, тези сметки не подлежат на такси от страна на банката, освен ако не се изтеглят средства от банкомати на други кредитни институции.

Приетият проект от комисията предвижда безплатно извършване на до три кредитни превода в рамките на един месец, включително чрез онлайн банкиране на обслужващата банка, както и до три тегления в брой от банкомати или ПОС терминали на същата институция, за които такси няма да бъдат начислявани.

Предложението на Цончо Ганев, Димо Дренчев и Борис Аладжов от „Възраждане“ за увеличаване на лимита до 30 операции беше отхвърлено. Също така, не беше одобрено предложението на Атанас Атанасов и Драгомир Стойнев от „БСП-Обединена левица“, което цели премахване на самия лимит.

Отхвърлено беше и предложението на Асен Василев и група депутати от ПП-ДБ, което настояваше за отпадане на ограничението до 3 операции от закона.

Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев заяви, че предложението за ограниченията е създадено на база анализи, които показват, че потребителите с подобни сметки не извършват повече от посочения брой операции месечно. В допълнение, предложените текстове са съобразени с изискванията на европейските директиви, задължителни за страната. Ананиев подчерта, че в момента в България функционират около 4000 такива сметки.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и системи включва и промени, необходими за прилагането на Регламент (ЕС) 2024/886 (с цел осигуряване на незабавни кредитни преводи в евро по ефективен и конкурентен начин) и Регламент (ЕС) 2023/606 (за създаване на условия, благоприятни за предлагане на акции или дялове на европейските фондове за дългосрочни инвестиции на непрофесионални инвеститори). С предложените изменения се планират и уточнения в правната основа, с цел осигуряване на ефективен платежен надзор.