През 2025 г. българското висше образование навлиза в значителна фаза на реформи, целящи да направят обучението по-достъпно и по-съвременно съобразно нуждите на пазара на труда и родителските бюджети.
Основните акценти са свързани с продължителността на бакалавърската степен, намалението на таксите за платено обучение и съпътстваща система от мерки за оптимизация.
Продължителност на бакалавърската степен
В момента бакалавърската степен в България трае предимно 4 години, като студентите завършват 240 кредита по Европейската кредитна система (ECTS).
Част от колежите и някои специалности предлагат и 3-годишни програми (180 кредита), известни като „професионален бакалавър“.
В рамките на текущите законодателни обсъждания се разглежда възможност за въвеждане на 3-годишни бакалавърски програми и във висшите училища, с цел ускоряване на образователния процес, адаптиране към европейските стандарти и улесняване на навлизането на младите специалисти в работната среда.
Намаление на таксите за платено обучение
Парламентът прие намаление на годишните такси за платено обучение с 40% за учебната 2025/26 година. Минималната такса за платено обучение не може да бъде по-ниска от 60% от държавната издръжка на обучението, а максималното увеличение на таксите при вече записани студенти се ограничава до 20% за целия период на обучение.
Тези мерки са отговор на остър обществен натиск, породен от до драстично повишени такси в някои университети, стигащи до 28 000 лева годишно по определени специалности.
Това намаление на таксите ще доведе до значителна икономия за семействата на студентите, като се очаква спестяванията за четири години обучение да достигнат няколко хиляди левове. Например, при такса от 4000 лв. годишно, понижаването с 40% би намалило разхода с около 1600 лв. на година, или 6400 лв. за целия период.
Към момента броят на студентите в платена форма на обучение се увеличава, тъй като приемът по държавна поръчка е намален. За учебната 2025/26 г. се предвижда ограничение на финансираните от държавата места, които ще бъдат 41 280, докато местата за платено обучение се увеличават с 1088, достигайки над 16 500.
На практика семействата често трябва сами да поемат значителна част от разходите за висше образование.
Въвеждането на 3-годишна бакалавърска програма би довело до допълнително намаление на общите разходи на студентите и техните семейства, като спести една година такса, учебници, транспорт и издръжка, което може да бъде между 3 000 и 5 000 лева според града и университета.
Други посоки в реформите
Обсъжда се концепцията за споделени ресурси между университетите, което ще улесни формирането на алианси и съвместно използване на материална база .
Въвеждането на по-голяма практическа насоченост в обучението и по-силна връзка с пазара на труда също са сред приоритетите .
Новият Закон за висшето образование ще постави по-високи стандарти за качество и ясно дефинирани квалификации за трите години и четиригодишни бакалавърски програми.
Реформите във висшето образование през 2025 г. в България съдържат значими мерки, които целят да улеснят достъпа до образование и да намалят тежестта върху студентските семейства.
Възможното въвеждане на 3-годишни бакалавърски програми и намалението на таксите с 40% са ключови стъпки в посока към по-гъвкава и ефективна образователна система, която съчетава европейски стандарти с реалните икономически възможности на населението.