Начало Новини Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за марките и...

Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за марките и географските означения е публикуван за обществено обсъждане

29
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за марките и географските означения е публикуван за обществено обсъждане

Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за марките и географските означения е публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации.

С промените се цели да се осигури прилагането на Регламент (ЕС) 2023/2411 на Европейския парламент и на Съвета от 18 октомври 2023 година относно защитата на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти и за изменение на Регламент (ЕС) 2017/1001 и Регламент (ЕС) 2019/1753.

С прилагането на Регламента, което трябва да започне от 1 декември 2025 г., географските указания за занаятчийски и промишлени продукти ще могат да се регистрират само на европейско ниво, като възможността за национална закрила следва да отпадне. Процедурата по регистрация на географски указания за занаятчийски и промишлени продукти с действие на територията на Европейския съюз, съгласно изискванията на регламента, ще преминава през две фази – национална и европейска. В тази връзка законопроектът урежда националния етап на процедурите по регистрация, измененията на спецификациите и заличаването на регистрация, както и дейностите по контрол и правоприлагане.

Законопроектът определя компетентния орган за националната фаза – Патентното ведомство на Република България, което ще се подпомага от Постоянна междуведомствена консултативна комисия, включваща представители на държавни органи и публичноправни организации. Предвидени са разпоредби, свързани с извършването на контрол и мониторинг на пазара за използването на географски указания. Предвидена е административнонаказателна отговорност и санкции за нарушения на регистрирани географски означения.

В допълнение със законопроекта са предвидени изменения и допълнения, целящи усъвършенстването на правната уредба относно обектите на индустриална собственост, в това число и защитата им, чрез преодоляване на съществуващите нормативни празноти и доразвиване на административните процедури и производства.

С приемането на законопроекта действащата в страната нормативна уредба за марките и географските означения ще бъде приведена в съответствие с изискванията на европейското законодателство и ще бъде засилена правната сигурност по отношение на закрилата на обектите на индустриална собственост, което ще насърчи конкурентоспособността и ще стимулира развитието на конкретни сектори от българската промишленост и занаяти, се посочва в мотивите към проекта на нормативен акт.

Същността на реформата в регистрационния режим на Географските указания за занаятчийските и промишлени продукти (ГУЗПП), етапите на регистрация на национално и на ниво ЕС, както и какви са предимствата от тази защита, включваща видно етикиране, правоприлагане и контрол на качеството, международни възможности, регионални предимства и ползи за потребителите обсъдиха експерти и представители на занаятчийската гилдия на форум в София в началото на седмицата. Международната конференция на тема „Българските занаяти – традициите срещат бъдещето“ бе организирана от Патентното ведомство на България, съвместно с Европейската комисия и Службата на ЕС за интелектуална собственост.