Турция, която през 2017 г., поде инициатива за „нулеви отпадъци“, е успяла през изминалите седем години да постигне оползотворяване на отпадъците до близо 35 процента, а за 2035 г. си поставя за цел 60-процентово оползотворяване, съобщава турската държавна телевизия ТРТ Хабер.
Проектът за „нулеви отпадъци“ бе иницииран от турската първа дама Емине Ердоган в името на осигуряването на ефективно използване на ресурсите и предотвратяване на замърсяването на околната среда.
Благодарение на програмата оползотворяването на отпадъците в страната беше повишено от 13 процента през 2017 г. на 34,92 процента през 2023 г.
През изминалите седем години проектът постигна значителни постижения по отношение на опазването на околната среда и предотвратяването на разхищението на ресурси и се наложи като глобална политика, а по инициатива на Турция Общото събрание на ООН реши 30 март да бъде честван като „Международен ден на нулевите отпадъци“ в целия свят, посочва телевизията.
В рамките на програмата са избегнати 5,9 милиона тона парникови газове, спестени са 819 милиона куб. метра вода и 127 милиона барела петрол и са спасени 298 милиона дървета. Икономическите ползи от събраните отпадъци възлизат на 185 милиарда турски лири (около 4,9 млрд. евро), посочва още ТРТ Хабер.