Приключиха прегледите в 11 от 25-те комитета на ОИСР за присъединяването на България, обяви министърът на външните работи Георг Георгиев в отговор на въпрос от народния представител на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) относно напредъка в подготовката за членство в ОИСР до 2026 година. Това съобщение беше публикувано на сайта на Народното събрание.
По информацията на Георгиев, през май 2025 г. се очаква да бъде завършен още два комитета (Комитет за регулаторна политика и Комитет за образователна политика). През тази година е от съществено значение вниманието и усилията да се насочат към изпълнението на препоръките на множество комитети и работни тела на ОИСР, свързани с промените в законодателството, като в този процес Народното събрание играе ключова роля, пояснява министърът.
От началото на процеса през 2022 г. българските институции активно работят за постигане на устойчив напредък по прилагането на препоръките на ОИСР в различни области. Към средата на април 2025 г. са проведени общо 61 изслушвания относно напредъка на страната ни в комитетите и работните групи на организацията, от които 38 само през 2024 година. По план са още 10 прегледа до края на 2025 г., отбелязва министър Георгиев.
Секретариатът на ОИСР предложи създаването на отделна структура (като комисия, подкомисия и др.), посветена на присъединяването на България към организацията, с цел да се осигури стабилна политическа подкрепа за необходимите реформи и да се ускори разглеждането на законопроекти, свързани с прилагането на актовете на ОИСР и изпълнението на препоръчани мерки по време на присъединителния период, посочва Георг Георгиев.
За да укрепим позициите си в ОИСР, необходим е стабилен и дългосрочен ангажимент към членството, принципите и целите на организацията. Координацията между всички държавни институции и Народното събрание е от решаващо значение за успешното завършване на процеса и за постигането през 2026 г. на важен национален външнополитически приоритет, отбелязва Георгиев в отговора си.
Завърши успешно прегледът на страната ни в областта на земеделската политика за присъединяването към ОИСР, съобщиха от Министерството на земеделието и храните вчера.
ОИСР е създадена през 1961 г. с цел насърчаване на устойчивото икономическо развитие, повишаване на жизнения стандарт и осигуряване на финансова стабилност. Това е посочено на уебсайта на Министерството на външните работи. ОИСР е наследник на Организацията за европейско икономическо сътрудничество, учредена за управление на американската и канадската помощ (известна като план Маршал) за възстановяване на Европа след Втората световна война.
В ОИСР са членували 38 държави, включително най-развитите икономики от Европа, Северна и Южна Америка и Азия.