Министър-председателят Росен Желязков се изказа пред медиите на площад „Свети Петър“ във Ватикана, след аудиенцията при папа Лъв XIV. Той е начело на българската делегация по време на традиционна визита, провеждана в навечерието на един от най-значимите празници в България – 24 май, денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
В делегацията участват също и министърът на културата Мариан Бачев, заместник-министърът на образованието Таня Михайлова, митрополит Антоний и епископът на Софийската католическа епархия Петко Вълов.
На Негово Светейшество беше оказан прием в Апостолическия дворец във Ватикана.
Премиерът Росен Желязков успя да обменя няколко думи с папа Лъв XIV след литургията, която отбеляза началото на понтификата на Негово Светейшество, напомнят от кабинета. По време на разговора, Желязков изрази надежда, че взаимотношенията между българската страна и Ватикана ще се развиват в положителна посока. Той също подчерта важността на добрия диалог между Ватикана и Българската православна църква.
Премиерът подари на папа Лъв XIV омофор
Росен Желязков подари на Негово Светейшество папа Лъв XIV омофор – литургическа дреха, символизираща духовната и епископската власт, с ранен християнски символ на „Добрия пастир“, съобщиха от кабинета.
Омофорът е изработен специално за повода в България от известния специалист Нина Димитрова. На Великден, в последната си официална изява, папа Франциск носеше подобен омофор, който получи като дар през 2019 г. при посещението си в България.
Извезаните символи на омофора притежават дълбок духовен смисъл.
- Кръстът символизира безграничната Божия любов и жертвостта на Христос, който поема нашите грехове чрез разпятието, както и победата над смъртта и надеждата за възкресение.
- Розата, която е символ на България, олицетворява красотата, труда и любовта, и е свързваща нишка между земното и небесното, символизираща вечността, възраждането и духовната сила.
- Образите на Светите Апостоли Петър и Павел, признати в Римокатолическата църква, представляват духовните основи на Христовата вяра. Апостол Петър, изобразяван с ключове, символизира духовната и папската власт, докато Апостол Павел представлява мисията на църквата в света, а книгата в ръката му е символ на неговите послания и основа на християнската теология.
- Двойната символика на Апостолите Петър и Павел представя двата основни аспекта на църквата – устойчивостта и приемствеността, представена от Петър, и мисионерския дух и вдъхновение, носени от Павел.
На държавния секретар на Ватикана, Негово Високопреосвещенство кардинал Пиетро Паролин, бе подарена икона, изобразяваща Свети княз Борис-Mихаил – Покръстител на българския народ, съобщиха от кабинета. Този дар е свързан с националните чествания по случай 1160 години от Покръстването на българския народ. Иконата е ръчно изработена в България от изявения иконописец Жельо Маринов Желев. Негови икони са били дарявани от правителството на Република България на дипломати, както и на папа Йоан Павел II, Вселенския патриарх Вартоломей и други.
Желязков: Говорихме за въпроси, свързани с вярата и актуалния дневен ред
Обсъдихме всички важни теми – от тези, свързани с вярата, до актуалния дневен ред, заяви министър-председателят Росен Желязков след аудиенцията.
Желязков уточни, че със Светия отец са обсъждали европейския дневен ред, конфликта в Украйна, ролята на Ватикана като посредник за преговори, както и различните аспекти на тази трагедия в Европа – хуманитарни, политически и геополитически. Дискутирахме дори и за изкуствения интелект и как той да не замени човешките добродетели в дигиталната епоха, добави министърът.
Освен с папата, днес Росен Желязков ще се срещне и с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин. Премиерът ще присъства на тържествената литургия в базиликата „Сан Клементе“ и ще се поклони на мощите и гроба на св. Константин-Кирил Философ. Богослужението ще бъде водено от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний в съслужение със свещеници от Европейския диоцез на Българската православна църква – Българска патриаршия.