Премиерът на Молдова Дорин Речан заяви снощи, че сепаратистката Приднестровска молдовска република (ПМР) трябва да изпълни определени условия, за да не се изправи пред потенциална нова енергийна криза с прекъсвания на електрозахранването, водоподаването и отоплението, предаде Ройтерс.
Речан говори по време на публични обсъждания в онлайн режим близо седмица, след като природен газ достигна до 350-те хиляди жители на ПМР за първи път от месец благодарение на грант в размер на 30 млн. евро от Европейския съюз.
Извънредното снабдяване с газ продължава само до 10 февруари, когато трябва да влезе в сила нова договореност, за да се гарантира закупуването и доставката на газ до сепаратисткия регион.
Речан повтори условията, определени от ЕС тази седмица за предложената допълнителна безвъзмездна помощ в размер на 60 млн. евро – най-вече съществено по-добра защита на човешките права в региона и увеличения на силно субсидираните сметки за електроенергия, вода и парно. Лидерите на региона не коментираха условията.
„Или преминават към следващия етап от помощта на ЕС и за това трябва да изпълнят условията. Или, ако не са съгласни, трябва сами да намерят решение. За съжаление има и трети сценарий, при който хората отново остават без ток и вода на студа“, заяви премиерът на Молдова.
Жителите на региона се сблъскаха с прекъсвания на електрозахранването през целия месец януари поради липса на газ. Приднестровието, което се отделя от Молдова при разпадането на Съветския съюз и води кратка война с наскоро получилата независимост държава, е обвинено от Кишинев и правозащитни организации в затваряне на дисиденти и ограничаване на свободата на печата.
ПМР отдавна разчита на газ от руския гигант „Газпром“, доставян през съседна Украйна, като Русия предоставя суровината безплатно като „хуманитарна помощ“. Но властите в Киев спряха транзитното споразумение на 1 януари с мотива, че е помогнало на военните усилия на Русия през почти три години конфликт.
Властите на региона се ангажираха да използват руски кредит от 165 милиона долара за по-нататъшни покупки на газ. Молдовски служители, запознати със сделката, казаха, че тя ще включва плащане на компании от Обединените арабски емирства или Саудитска Арабия за доставки на газ през Унгария до Молдова.
В рамките на първия етап от плана, който сега се изпълнява, 20 милиона евро от средствата на ЕС бяха използвани за закупуване на газ за региона и 10 милиона евро за подпомагане на контролираните от правителството райони на Молдова да закупуват електроенергия от европейски доставчици.
По-голямата част от електроенергията за молдовските региони под правителствен контрол се произвежда от топлоцентрала в Приднестровието, но властите решиха, че е по-евтино да я купуват от другаде.
Газовият спасителен пакет на ЕС, породи нов дебат за това как сепаратисткият регион може отново да стане част от Молдова след повече от 30 години самостоятелност.
Президентът Мая Санду, която оглавява стремежа на Молдова да се присъедини към ЕС, каза по време на снощно телевизионно интервю, че планът за реинтеграция ще струва стотици милиони евро годишно и Молдова ще има нужда от външна помощ, за да го приложи.