Начало Новини Президентът на Черна гора Яков Милатович в Одеса: Подкрепа за траен, устойчив...

Президентът на Черна гора Яков Милатович в Одеса: Подкрепа за траен, устойчив и справедлив мир в Украйна

39
Президентът на Черна гора Яков Милатович в Одеса: Подкрепа за траен, устойчив и справедлив мир в Украйна

Черна гора подкрепя Украйна от началото на войната и ще продължи да го прави в политически и хуманитарен аспект, заяви вчера в Одеса черногорският президент Яков Милатович, цитиран от МИНА.

Милатович беше в Украйна, където по покана на президента на страната Володимир Зеленски участва в четвъртата среща на върха Украйна – Югоизточна Европа в черноморския град.

„Днес се събрахме в Одеса – град, който има специално историческо значение за Украйна. Това е първата среща на върха, която се провежда в Украйна, след трите предишни, които се проведоха в Атина, Тирана и Дубровник“, каза Милатович.

Той подчерта, че най-важното послание, изпратено вчера от Одеса, е в подкрепа за траен, устойчив и справедлив мир в Украйна.

„Разбира се, първата стъпка към това би било прекратяване на огъня и прекратяване на всички конфликти в Украйна. И днес ние съвместно изпратихме това послание от Одеса“, заяви Милатович.

Той припомни, че Черна гора подкрепя Украйна от началото на войната и добави, че ще продължи да го прави и в следващия период.

„Днес на срещата на върха казах също, че Черна гора, като лидер в европейската интеграция, наистина очаква с нетърпение всеки напредък, който Украйна постигне по този път“, каза Милатович.

Той посочи, че Европейският съюз е започнал преговори с Украйна и се очаква първият клъстер да бъде отворен до края на тази година, така че Черна гора като „лидер и първи бъдещ член“ очаква с нетърпение стъпките напред, които Украйна предприема в това отношение.

В изявление от офиса на черногорския президент се посочва, че Милатович е провел редица двустранни срещи в кулоарите на срещата на върха и се припомня, че във вторник в Кишинев той се срещна и с молдовския президент Мая Санду.