Начало Свят Президентът на Кот д’Ивоар Аласан Уатара спечели изборите, сочат предварителни резултати

Президентът на Кот д’Ивоар Аласан Уатара спечели изборите, сочат предварителни резултати

14
Президентът на Кот д'Ивоар Аласан Уатара спечели изборите, сочат предварителни резултати

Аласан Уатара, 83-годишният сегашен президент на Кот д’Ивоар, е спечелил четвърти мандат с категорична победа още на първия тур, както съобщават предварителните данни от изборната комисия, предава Ройтерс.

Уатара е получил 89,77% от гласовете, с което отбелязва третата си поредна убедителна победа след по-оспорваните избори, които го изкачиха на поста през 2011 г.

Неговият предшественик, Лоран Гбагбо, не приеме загубата си на президентските избори през 2010 г., което доведе до четиримесечен конфликт, по време на който загинаха около 3000 души.

След това Уатара, който преди да се занимава с политика е бил международен банкер, ръководи период на относителна стабилност и икономически напредък в Кот д’Ивоар, който е водещ производител на какао в световен мащаб.

Избирателната активност на тези избори е около 50%, което е близко до нивата от президентските избори през 2010 и 2015 г., но е значително под 80% от първия тур през 2010 г.

Двамата основни съперници на Уатара, Лоран Гбагбо, управлявал от 2000 до 2011 г., и известният банкер Тиджан Тиам, който е напуснал страната през март, бяха отстранени от кандидатстването с решение на съда, а останалите опозиционни кандидати не успяха да получат значителна подкрепа, което постави Уатара в ролята на ясен фаворит.

Очаква се, че в следващите дни резултатите да бъдат официално потвърдени от Конституционния съвет на Кот д’Ивоар.

Симон Гбагбо, бившата първа дама и една от най-разпознаваемите лица на тазгодишните избори, призна своето поражение и се обади на президента Аласан Уатара, за да го поздрави, съобщава Ройтерс.