Велико Търново е напълно оправдано да бъде част от културното наследство на ЮНЕСКО, обяви група посетители в пресклуба на БТА по време на представянето на последния брой на списание ЛИК „България в ЮНЕСКО“.
Проф. Пламен Павлов, един от авторите на това важно издание и член на фондация „Велико Търново – историческа и духовна столица на България“, подчерта необходимостта градът да бъде включен в ЮНЕСКО. Той нагласи, че с оглед на изобилието от историческа архитектура, крепости и средновековни църкви в Арбанаси, Велико Търново може да се регистрира като групов обект, представляващ България. Градът е символ на страната не само заради запазеното материално културно наследство, а също и заради нематериалното, свързано с духовните му водачи и светци, добави той.
Калоян Николов, президент на Европейската асоциация на фолклорните фестивали (ЕАФФ) и председател на Старопланинския събор “Балкан фолк“, учреден във Велико Търново, припомни, че през 2016 г. генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова е посетила града за откриването на паметник на Илиян Николов, основателя на събора и инициатор на създаването на ЕААФ.
През 2016 г. Европейската асоциация на фолклорните фестивали придоби статут на акредитирана организация с консултативен статус към ЮНЕСКО и обединява над 500 фестивала. Николов поясни, че ЮНЕСКО представлява държавни институции, ангажирани с опазването на културното наследство, и заяви готовност за участие в работна група, целяща включването на Велико Търново в списъците на ЮНЕСКО.
Регионалният исторически музей във Велико Търново отговаря за съхраняването и популяризирането на над 30 обекта, каза доц. Миглена Петкова, заместник-директор на музея. Тя подчерта, че „оживяването“ на историческите места чрез съвременни средства е един от методите за опазване на материалното и нематериалното наследство. Фестивалите „Сцена на вековете“ на Царевец и „Арбанаси съмър мюзик“ в средновековни църкви са част от тези усилия.
Конференцията „Библиотеки, четене, комуникации“, организирана от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“, ще подчертае значимостта на опазването на нематериалното културно наследство, сподели д-р Иван Александров, директор на библиотеката. Тази година в събитията ще участват специалисти от различни области, включително експерти по култура от побратимени населени места на Велико Търново, които ще споделят своя опит.
Мартин Карагеоргиев и Стефан Стефанов, представители на Сдружение „Движение на просветителите“, напомниха, че в началото на февруари техният екип е организирал първата изложба за детско и ученическо творчество, посветена на културното наследство на траките. Целта е била да се подкрепи предложението на българската държава за вписване на Долината на тракийските царе в Световния списък на ЮНЕСКО. Карагеоргиев уточни, че в изложбата са участвали деца от 24 общини в 12 области. Той заяви, че следващата им инициатива ще бъде свързана с включването на Велико Търново в ЮНЕСКО, подчертавайки, че такова предложение трябва да получи обществена подкрепа. Петя Василева, председател на Сдружение “Елита“, също изрази увереност, че всяка неправителствена организация ще подкрепи подобна инициатива.
Община Велико Търново винаги е подкрепяла инициативи от общността и е била свързваща сила в усилията на всички, сподели Георги Чукуров, експерт в Дирекция „Култура“. Той изрази надежда, че създаването на обществен комитет с широко представителство ще стартира конкретни действия за подготвяне на кандидатурата на Велико Търново за вписване в ЮНЕСКО.