Начало Новини Представители на Китай пристигнаха в Тайпе на необичайно посещение

Представители на Китай пристигнаха в Тайпе на необичайно посещение

49
Представители на Китай пристигнаха в Тайпе на необичайно посещение

Делегация от китайски представители, водена от заместник-кмета на Шанхай пристигна днес в Тайпе за годишен форум между градовете, което е рядко посещение в момент на засилени военни и политически напрежения между Тайван и Китай, предаде Ройтерс.

Китай, който претендира, че демократично управляваният остров е негова територия, миналата седмица проведе мащабни военни маневри близо до Тайван и редовно изпраща изтребители и военни кораби в небето и водите около острова.

Заместник-кметът на Шанхай Хуа Юан пристигна на летище „Соншан“,  за да присъства утре на форума Тайпе-Шанхай, който се проведе за първи път през 2010 г., и не отговори на въпросите, които репортерите му зададоха.

Кметът на Тайпе Чан Ван-ан, от основната опозиционна партия Гоминдан, която традиционно подкрепя близките връзки с Китай, въпреки че отрича да е пропекински настроена, заяви, че подобни посещения са необходими повече от всякога във времена на напрежение.

Чан, който посети Шанхай миналата година за форум в същия формат, ще бъде домакин на Хуа на банкет вечерта.

Миналата седмица тайванското правителство блокира участието на някои членове от делегацията от Шанхай, като заяви, че предвид засилените военни заплахи от Китай, трябва да вземе предвид „цялостната ситуация“, когато дава разрешение за посещението.

В петък тайванското правителство увеличи драмата, посочва Ройтерс, като поиска Китай да освободи трима членове на тайванска религиозна група, арестувани по време на престоя им в страната. Китай твърди, че те са заподозрени в организиране на нелегален култ.

Тайванският съвет, който определя политиката по отношение на Китай, заяви днес, че правителството показва добра воля, като позволява форумът да се проведе, дори и в условията на „все още сериозната ситуация в Тайванския проток“.

Тайванското правителство призова за нови преговори с Китай, но Пекин отказва да се ангажира с президента Уилям Лай, когото нарича „сепаратист“.

Уилям Лай, от своя страна, твърди, че само тайванският народ може да реши своето бъдеще.