Начало България Председателят на Икономическия и социален съвет в интервю за БТА: ...

Председателят на Икономическия и социален съвет в интервю за БТА: Социалноосигурителната системата следва да се върне към началната идея за приноса на хората към нея, каза Зорница Русинова

24
Председателят на Икономическия и социален съвет в интервю за БТА:
                                                                                                Социалноосигурителната системата следва да се върне към началната идея за приноса на хората към нея, каза Зорница Русинова

Системата за социално осигуряване трябва да се върне към основния си принцип, който е основан на вноските на гражданите. За да се осигури дългосрочната стабилност на системата, трябва да бъдат предприети мерки, като се вземе под внимание негативната демографска тенденция. Това беше споделено от председателката на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова в интервю за БТА, като отрази и резултатите от Анализа за функционирането на пенсионната система и предложените изменения, които съветът вече е одобрил. Анализът, изготвен в сътрудничество с работодатели, синдикати и НПО, беше искан от Народното събрание. Докладът е представен пред 51-ото Народно събрание и ще бъде обсъден от народните представители, след като бъдат сформирани постоянните комисии.

Анализът обхваща целия период от 1999 година насам, включително всички реформи в пенсионната система, посочи Русинова. Необходимо е да запазим трите стълба на модела. Този модел не просто трябва да бъде запазен, но и ако възникнат значителни промени в параметрите му, те трябва да бъдат базирани на предварителни проучвания и добре подготвени експертни оценки, каза тя.

Русинова отбеляза, че преминаването на България към система с дефинирани вноски в миналото е положителен факт. За да се поддържа дългосрочната стабилност на системата, трябва да се проведе работа за повишаване на финансовата грамотност в образователната система и за подобряване на комуникацията между всички страни в социалната система за осигуряване. Важно е да се разбере, че системата за осигуряване генерира не само пенсионни права, но и права на осигурителите, допълни Русинова.

Според Русинова, последните политически мотивирани промени са нарушили основни аспекти на системата за осигуряване. Тя уточни, че публикуването на доклада на ИСС не е свързано с дебатите по проектобюджета за 2025 година.

Предложенията на ИСС

Според предложения план, минималната пенсия трябва да се определя така, че да поддържа социално-защитната функция на системата, сподели Русинова. Един от вариантите е увеличаване на минималния размер в съответствие с ръста на осигурителния доход или медиени, или свързването му с линията на бедност. Друго предложение включва оценката на така наречения „превърнат стаж“, като се подчертае значението на предвидимостта в максималния размер на пенсията.

Според нас трябва подробно да разгледаме вноската за Фонда „Пенсии“. Предложението е да се базира на сериозни анализи и разчети, като се обмисли подходящият момент за промени, допълни Русинова. Анализът предлага преразглеждане и на условията за лицата, изброени в Кодекса за социално осигуряване.

„При определянето на новите пенсии за лица от секторите на отбраната и вътрешната сигурност, танцьори и актьори с осигурителен стаж в културни организации и работещи в опасни условия, следва да включим превърнат стаж, но само за необходимия брой години, наложени от законодателството“, се посочва в документа. „По този начин ще се въведе обективно разграничение на броя години, които могат да се вземат предвид при определянето на пенсията“, уточнява се в анализа.

„По-рестриктивният подход би довел до съществено намаляване на пенсиите за лица, работили дълги години в такива условия“, добавят експертите.

Анализът на ИСС предлага промяна в статута на Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система, известен като „Сребърен фонд“. ИСС счита, че е подходящо активите на „Сребърния фонд“ да бъдат извлечени от фискалния резерв и правният статут на Фонда да бъде модифициран по образец на Учителския пенсионен фонд.

Целия анализ може да бъде намерен тук