Начало Водещи Предложение: Паметникът на съветската армия да отиде на Бузлуджа

Предложение: Паметникът на съветската армия да отиде на Бузлуджа

49
Паметник на съветската армия демонтаж
Снимка: БНТ архив

Демонтираният от центъра на София паметник на съветската армия да бъде транспортиран и изложен на връх Бузлуджа. Такова предложение направи кметът на столичния район „Средец“ Трайчо Трайков.

Демонтажът на паметника започна през декември 2023 година след решение на Столичния общински съвет и сред вълна от съпротива на „Възраждане“ и проруски настроени организации у нас. Това доведе и до блокади, които да попречат на преместването на фигурите, които бяха отделени от фундамента.

След премахването на статуите на дневен ред остава въпросът къде да бъдат преместени те. В тази връзка Трайчо Трайков съобщи, че е получил писмо от областния управител на София, към което има прикачени становища на Министерството на културата, Националната художествена галерия и ансамбъл „Филип Кутев“.

В тях се посочва, че предвидената площадка в музея на тоталитарното изкуство в кв. „Дървеница“ е неподходяща.

По редица основателни причини, включително да не се смачка тревата и да не се засенчат останалите експонати (цитирам по памет).

От мен се се иска становище и евентуално предложения.

Подготвихме становище, в което предлагаме да се разгледа вариант за някъде около чинията на Бузлуджа. Не съм си позволявал да напомня за желанието на някои местни власти да приютят фигурите, тъй като съм убеден, че и в тези градове има хора, които не споделят ентусиазма на кметовете си за домакинство.

Това е засега“, написа Трайков в профила си във Фейсбук.

На 19 декември 2023 г. беше демонтирана последната част от централната и най-висока фигура на паметника. Процесът по демонтажа беше планиран за около 59 дни и струва около 260 хил. лева.

Така, основните дейности по демонтажа са започнали в средата на декември 2023 г. и са продължили поне до края на годината, като паметникът вече не стои на мястото си в Княжеската градина.

Трибуна за изразяване на недоволството на хората

Паметникът, който се намира в центъра на София, редовно беше използван като основа за рисуване на графити с най-различна политическа тематика. Наричани от някои вандалски прояви, те често са израз на общественото недоволство относно определени събития и действия, в които е намесена Русия или бившият вече Съветски съюз. Особена популярност придобиват няколко арт интервенции с обществени и политически послания, направени от 2011 г. насам.

Усилията около демонтажа на паметника станаха особено активни след началото на военната офанзива на Русия в Украйна. Станаха по-интензивни и протестите на привържениците на Украйна пред паметника, наричан от тях с алтернативното име МОЧА (Монумент на окупационната червена армия), а също и действията на защита на паметника от страна на поддръжници на Русия.

След като въпросът за демонтажа на паметника на съветската армия беше отлаган повече от 20 години – още от времето на СДС, правителствата на Бойко Борисов не предприеха никакви действия. За първи път като вицепремиер Евгений Бакърджиев в правителството на Иван Костов имаше намерение да демонтира паметника, но не успя. Усилията на тогавашното управление стигнаха само за събаряне на мавзолея на Георги Димитров.

Оттогава повече от две десетилетия никой не е имал куража и желанието да предприеме тази стъпка.

При последвалите правителства на Симеон Сакскобургготски, тройната коалиция и при три правителства на ГЕРБ с Бойко Борисов. Въпросът не беше решен. Докато ГЕРБ управляваше и имаше свой столичен кмет, както и областен управител, въпросът за демонтажа на паметника не беше повдиган.

При правителството на Николай Денков, с кмет Васил Терзиев и районен кмет Трайчо Трайков, както и с усилията на тогавашния областен управител Вяра Тодева, въпросът беше придвижен. След намесата на Бойко Борисов представителите на ГЕРБ в Общинския съвет подкрепиха предложението на представителите на ПП-ДБ-Спаси София в местния парламент.

В момента бронзовите статуи се съхраняват в склад в софийското село Лозен.