Националният конгрес на Демократическата партия на САЩ започва днес в Чикаго, щата Илинойс, като делегати и лидери на политическата формация се събират в спортната зала „Юнайтед сентър“ след няколко натоварени седмици, през които партията смени кандидата си за президент. Джо Байдън реши да се оттегли от кампанията, а на негово място бързо бе издигната вицепрезидентката Камала Харис. „Конгресът на единството на демократите има само едно огромно изключение – войната в Газа“, отбелязва „Ню Йорк таймс“, докато „Уолстрийт джърнъл“ смята, че конгресът ще бъде по-скоро коронация на Харис, отколкото платформа за обсъждане на проблеми.
Националният конгрес на демократите започва след вихрен месец, в който партията се обедини около вицепрезидентката Харис като предполагаем кандидат за президент, коментира в. „Хил“. Това е конгрес, който малцина очакваха преди месец, когато Джо Байдън беше предполагаемият номиниран. След това обаче президентът се отказа от надпреварата и подкрепи Харис.
Демократическата партия и гласоподавателите ѝ изразяват подкрепата си за Харис, откакто тя застана на мястото на Байдън. Сега погледите ще бъдат насочени към Чикаго, за да се види дали конгресът на демократите може да ѝ даде допълнителна инерция към Белия дом, пише изданието.
Вестник „Ню Йорк таймс“ отбелязва, че публикуваната предизборна платформа на демократите явно цели да избегне предизвикването на каквито и да е противоречия, които да провалят настоящото усещане за партийно единство. Партията ще гласува за одобрение на платформата в края на първия ден от конгреса.
Войната в Газа обаче остава нерешен проблем, който разделя партията. Въпреки че екипът на Харис се опита да достигне до гласоподавателите евреи и араби, хиляди пропалестински протестиращи отиват в Чикаго за конгреса. По други въпроси обаче платформата представлява предсказуема колекция от политически приоритети на демократите, включваща призиви за инвестиране в инфраструктура и производство, борба срещу климатичните изменения, намаляване на данъците на работещите семейства, като същевременно големите корпорации и богатите най-накрая да бъдат накарани плащат своя справедлив дял, коментира „Ню Йорк таймс“.
Вестник „Вашингтон пост“ отбелязва като най-важен детайл, че в разкритата от демократите партийна платформа не се споменава оръжейно ембарго срещу Израел – искане, което част от делегатите издигнаха на фона на продължаващата война в ивицата Газа. Вместо това документът от 92 страници се фокусира върху ръста на икономиката, справянето с неравенството и възстановяването на правото на аборт, след като през 2021 година Конституционният съд на САЩ отмени свое по-старо решение по ключовото дело „Роу срещу Уейд“.
Около 40 000 протестиращи се очаква да се съберат в Чикаго, за да демонстрират срещу позицията на правителството на Байдън спрямо Израел, като някои групи заявяват, че ще настояват за изменения в платформата на партията, отбелязва британският в. „Гардиън“. Партията е нащрек, след като пропалестинската група „Делегати срещу геноцида“ заяви, че ще упражни правото си на свобода на словото по време на основните събития на четиридневния конгрес. Нейните членове отказаха да представят подробности, но казаха, че ще предложат промени в платформата на партията и ще използват правата си на делегати, за да говорят на конгреса.
„Свободата на изразяване непременно включва правото да се изправиш и да бъдеш чут, дори когато авторитетът в стаята казва да млъкнеш“, заяви, цитирана от „Гардиън“, Лиано Шарон, бизнес консултант и делегат на конгреса.
„Конгресът на демократите връхлита Чикаго“, отбелязва в свой материал по темата лондонският „Файненшъл таймс“. Изданието смята, че конгресът е толкова репетиран, че пред него „церемонията по откриването на Олимпиадата в Париж ще прилича на състезанието по търкаляне на пити сирене в Глостър“. Тази година конгресът ще включва речи на президента Джо Байдън, след това на бившите президенти Барак Обама и Бил Клинтън, преди Камала Харис и нейната „реч за отбелязване на коронацията“, смята изданието.
Клонящият към Републиканската партия „Уолстрийт джърнъл“ сравни с цирк Националния конгрес на демократите. Според изданието подобни събирания отдавна не са за избор на кандидат-президент, но това важи с особена сила за тази година. „Вместо това, те са фино сценарирани, хлъзгави продукции в холивудски стил на лицемерие, позьорство, помпозност и пропаганда. Следователно ще бъде очаквано скучно. Може по-скоро да гледате повторенията на сериала „Златните момичета“, отбелязва авторът на статията Андрю Кеслър.
Водещият вестник в града домакин на събитието „Чикаго трибюн“ гледа на събитието през локална призма – дали успешното му организиране ще разсее националния стереотип, че „Ветровитият град“ има проблеми с престъпността и обществената сигурност. Според изданието стереотипът се дължи на голямото политическо разделение на американската нация и нападките на републиканците срещу града, управляван от прогресивни демократи. Така например бившият президент Доналд Тръмп е определял Чикаго като „по-лош от Афганистан“, „тотално извън контрол“ и „пълна катастрофа“, въпреки че разполага с разкошен хотел на река Чикаго. Майкъл Джейкъбсън, който ръководи Асоциацията на хотелиерите в щата Илинойс, каза пред „Чикаго трибюн“, че предстои много за предефинирането и прекрояването на възприятието какво е Чикаго.