Начало Свят ПРЕГЛЕД НА МЕДИИТЕ ...

ПРЕГЛЕД НА МЕДИИТЕ Протестите в България през погледа на френски медии

24
ПРЕГЛЕД НА МЕДИИТЕ
                                                                                                Протестите в България през погледа на френски медии

Събитията в България бяха отразени и от няколко медии във Франция.

Френският вестник „Монд“ публикува репортаж на агенция Франс прес, който разглежда протестите в столицата и други градове, отбелязвайки, че това е третият протест в рамките на три седмици.

Според материала на Франс прес, протестите са стартирали заради предстоящия бюджет за следващата година, който правителството оттегли под налягането на протестиращите в началото на декември. Първоначалният проект на бюджета предвиждаше увеличения на данъците и социалните осигуровки. Протестиращите и опозицията твърдят, че тези мерки прикриват корупционни практики, пише „Монд“. Новото предложение за бюджета беше представено в началото на седмицата.

Протестиращите не само атакуват правителството, но и насочват гнева си към бившия медиен магнат Делян Пеевски, който е обвинен от опозицията, че оказва тайно влияние върху медиите, правосъдието и службите за сигурност. „Монд“ напомня, че Пеевски е под санкции от САЩ и Великобритания за корупция и ръководи партия, представляваща турското малцинство и част от ромската общност, която гарантира парламентарно мнозинство на правителството.

Протестите бяха организирани от реформистката коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“, допълва „Монд“.

Френският новинарски сайт „Се нюз“ също подчертава протестите в България, описвайки атмосферата по време на демонстрациите тази вечер в София с информация от Франс прес.

Също така, медията припомня, че през последните четири години в България са проведени 7 парламентарни избори. В началото на януари беше сформирано нестабилно правителство, представляващо коалиция между партията ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов и още две партии, подкрепени от турското малцинство в парламента. „Се нюз“ отбелязва, че българският президент Румен Радев изрази подкрепа за протестиращите и поиска оставката на кабинета, добавяйки, че планира да създаде своя собствена партия. Неговото предложение за референдум относно приемането на еврото в България също беше споменато.

В статията е посочено, че България е сред страните членки на ЕС, наред с Унгария и Румъния, които се считат за най-корумпирани според индекса за възприятие на корупцията, подготовен от международната неправителствена организация „Трансперънси интернешънъл“.

Няколко седмици преди планираното влизане на България в еврозоната на 1 януари 2026 г. протестиращите обвиняват правителството, че чрез новия проектобюджет продължава да подхранва корупцията, се казва в коментарна статия на „Льо гран континан“, специализирано френскоезично издание по европейски въпроси. Те са против предложеното увеличение на заплатите в публичния сектор за сметка на частния, който ще понесе допълнителни данъчни тежести. Освен това изразяват опасения относно корупционни схеми при предложената концесия на Българския спортен тотализатор. Протестиращите акцентират на Делян Пеевски, който подлежи на санкции от САЩ и Великобритания за корупция. Според индекса за корупция на „Трансперънси интернешънъл“, България е на 76-то място от 180 държави, наравно с Китай.

„Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха одобрение през юни за приемането на страната в еврозоната, потвърдявайки, че България е изпълнила всички технически изисквания. Обаче много икономисти смятат, че проектобюджетът за следващата година може да увеличи бюджетния дефицит, което да доведе до процедура за прекомерен дефицит от страна на ЕК. Настоящата версия на проектобюджета, която ще бъде обсъждана в парламента, предлага 10% увеличение на заплатите в публичния сектор, но отразява и някои искания на протестиращите относно осигуровките,“ завършва статията.