Много хора обичат да правят шеги и се забавляват, но на 1 април всички се включват в това. Съществуват няколко версии за произхода на този ден. Истината е.
Една от версиите свързва началото на този празник с Древен Рим, където посрещали Празника на глупците (Festus Fatuorum) в средата на февруари, а не на 1 април.
Друга версия разказва за неаполитанския крал Монтерей, който се забавлявал с риба, поднесена по случай спирането на земетресение. Следващата година, когато поискали същата риба, готвачът не успял да я намери и приготвил друга, която изглеждала много сходно. Въпреки че кралят разбрал шегата, не се разгневил, а се засмял.
Така се наложи традицията шегите на 1 април.
1 април се празнува като Ден на шегата или лъжата в различни страни по света, въпреки че не винаги точно на 1 април. Всяка страна има своя национален подход към Деня на смеха.
Във Франция този обичай се нарича „априлска риба“. Традицията изниква през времето на Карл IX, който през 1564 година преместил началото на годината от 1 януари на 1 април. В следващата година, много от поданиците му изпратили новогодишни поздрави през април, в знак на протест или верност на традицията. Слънцето тогава било в зодия Риби и французите решили, че „априлска риба“ е подходящо наименование за тези шеги.
На 28 декември в Испания се отбелязва „Денят на невинните“ (Dia de los Santos Inocentes), който е също и „Ден на шегата“. Този ден се характеризира с различни шеги. В Мексико също има фиеста на този ден и се спазва традицията да не се дават неща под заем, като пари, бижута или книги.
В други страни Денят на лъжата се празнува на 1 април.
В различни държави като Нова Зеландия, Великобритания, Австралия и Южна Африка шегите се правят само до обяд. Хората, които правят шеги след обяд, се наричат „Априлски глупаци“. В други страни като Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегите продължават през целия ден.
В Иран този празник пада на 13-тия ден от Персийската Нова година, което може да бъде 1-ви или 2-ри април. Тази традиция се нарича „Сиздах Бедар“ или празник на природата и се празнува още от древни времена. Някои вярват, че сегашният Ден на шегата се дължи на тази традиция. Например във Фландрия децата заключват родителите си и ги пускат само ако обещаят лакомство.
В Полша този ден е пълен с шеги и вицове, а дори държавните институции си позволяват да лъжат. В Шотландия 1 април е наречен ден на кукувицата, тъй като там тя е символ на глупостта. В Дания празникът идва с месец закъснение на 1 май и е известен като „Майска котка“.
И както казваше Чудомир: „Най-празен е денят, в който не се засмеем поне веднъж.“ Така че весел 1 април!