Българите от Извоареле в Румъния отбелязаха Лазаровден – един от най-красивите обичаи, които общността съхранява в тази част на Румъния. Празникът бе организиран от Асоциация “Български извори”.
“Група от близо 20 момичета на възраст от осем до 14 години обиколиха местните жители, облечени в красиви носии. Домакините ги посрещаха с различни лакомства. Жените предлагаха на момичетата яйца, пита и варена царевица, както повелява традицията”, разказаха за БТА от Асоциация “Български извори”.
Артистичната програма на лазарките включваше песен, специфична за празника, и два традиционни танца: хоро и ръченица.
Кулминацията беше в центъра на селото, когато момичетата хвърлиха короните си от естествени цветя в потока Извоареле, за да ги понесе водата. Според традицията редът, в който короните се вземат от водата, показва реда, в който момичетата ще се омъжат.
Преди седмица деца от Извоареле лазаруваха в Посолството на България в Букурещ, а след това представиха обичая и в Музея на селото в румънската столица. Двете събития бяха организирани от Асоциация “Български извори”.
Извоареле е община с едно село, разположена на 100 км от Букурещ и на 21 км от Зимнича, най-южната точка на Румъния. Тук живеят около 2300 души.