Ако в рамките на един месец, не се види значителна промяна в инцидентите по пътищата, ще предложа структурна промяна в тол управлението, в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, „Пътна полиция“ и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, с което се надявам, че ще задействам вашия инстинкт за административно самосъхранение. Това заяви министър-председателят Росен Желязков в началото на правителственото заседание.
Той допълни, че е възложил в едномесечен срок на база на досегашните анализи министрите на регионалното развитие, на транспорта, на електронното управление, на вътрешните работи, председателят на ДА „Безопасност на движението по пътищата“ да възстановяват Координационния център по пътна безопасност.
Желязков информира, че преди час е провел съвещание с Министерството на вътрешните работи, „Пътна полиция“ и Националната агенция за приходите с цел обсъждане на координацията при съществуващата организационна структура на органите, които следва да осъществяват контрол на пътя, както и да осигуряват безопасност на движението по пътищата. Последните инциденти по пътищата показват, че съществуващата организационна структура има потенциал, който не се използва, подчерта премиерът. Според него се реагира стихийно и ситуационно.
Министър-председателят е набелязал няколко мерки. В петък ще се проведе национално съвещание на МВР във формат областни дирекции за по-добра организация по отношение на контрола. В момента от всички ведомства, които имат касателство по темата, присъстват само служители на МВР, каза министърът. Той настоя да се набележат конкретни мерки, които да повишат координацията между тези институции, всяка от която независимо от многократните негови напомняния, че трябва да обменят информация, данни и ресурси, не функционират с необходимото внимание.
Според данни на Института по пътна безопасност през 2024 г. в България са станали общо 7159 пътнотранспортни произшествия, в които са загинали 479 души, а 9046 са били ранени. Простата сметка показва, че при население от около 6,44 милиона души това се равнява на 74 загинали на един милион в катастрофи по българските пътища.
Тези числа са не просто тревожни — те са призив за спешна реформа, защото всяка жертва е платена цена за административно бездействие.