Правителството прие 25 национални програми, които ще подкрепят ключови образователни политики през новата учебна година. Трите нови програми — „Бъдеще за таланти“, „Умения на фокус“ и „Сигурност“ — бяха обявени от прессекретариата на Министерския съвет.
Националната програма „Бъдеще за таланти“ цели да подготви иновативни учители и да създаде мрежа от национални и регионални школи за талантливи ученици, които ще участват в олимпиади по математика, информатика и природни науки.
Програмата предвижда обучения за ученици и учители с интереси в математиката и информатиката. Ще се реализират 96 регионални школи по физика и астрономия, химия и екология, а също така и четири национални лагера по математика и информатика, и три по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, и биология и здравно образование.
Програмата „Умения на фокус“ ще предостави възможности за развитие на нови умения и повишаване на вече придобити компетенции в области като четивна, научна и финансова грамотност. Целта е учениците да приложат наученото в практиката. Действията ще се съсредоточат върху развитието на финансова грамотност и икономическа култура у децата, за да увеличат увереността им в управлението на личните финанси. Освен това, ще се създаде вдъхновяваща среда за обучение, която да насърчава четенето.
Програмата „Сигурност“ е насочена към увеличаване на знанията на учителите и учениците за киберсигурността, позволявайки им да идентифицират и реагират адекватно на киберзаплахи, като същевременно подобрят защитата на личните данни. Друг акцент е усилването на охраната в учебните заведения чрез технически средства и осигуряване на ефективен контрол при инциденти. Планирано е обучение на над 1400 програми за социално-емоционална подкрепа.
Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ включва нови обучения за училищни психолози и педагогически съветници, насочени към превенция на вейпинга и наркотиците. Ще се предложат и квалификации по нови технологии и изкуствен интелект в образованието.
Чрез програмата „Заедно в изкуствата и спорта“ се популяризират дейности в сферата на спорта и изкуствата, с особено внимание към учениците с специални образователни нужди.
Програмата „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ ще предложи създаване на центрове за хуманитарни науки, включващи кабинети и помещения за български език и литература, чужди езици, история и цивилизации, философия.
Останалите програми включват: „Система за национално стандартизирано външно оценяване“, „Ученически олимпиади и състезания“, „Хубаво е в детската градина“, „ИКТ в предучилищното и училищното образование”, „Заедно за всяко дете“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала”, „Иновации в действие“, „Учебници, учебни комплекти и помощни материали“, „Без агресия за сигурна образователна среда“, „Подпомагане на общините за образователна десегрегация“, „Без свободен час“, „Роден език и култура зад граница“, „Професионално образование и обучение“, „Обучение за ИТ умения и кариера“, „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“, „Неразказаните истории на българите“, „България – образователни маршрути“ и „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“.