Правителството прие актуализация на Националния план за въвеждане на еврото в България. Целта на промените е адаптация на текстовете към нововъзникналите обстоятелства и напредъка по техническата подготовка за въвеждане на еврото, съобщиха от правителствената пресслужба.
Промените са свързани с изменението на индикативната дата за членство в еврозоната – 1 януари 2026 г., както и с приспособяването на необходимите времеви периоди спрямо нея. Промяната е в съответствие с приетата на 18 юни т.г. актуализация за създаване на Координационен съвет за подготовка на България за членство в еврозоната и с извънредните конвергентни доклади, в които Европейската комисия и Европейската централна банка потвърдиха, че страната ни изпълнява всички критерии за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г.
Промените са разработени от Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, който се председателства от министъра на финансите и управителя на Българската народна банка.
Националният план за въвеждане на еврото в България служи за управление на организацията на въвеждането на еврото, като в него са описани основните направления и дейности, които следва да се предприемат, както и взаимодействията между институциите в рамките на този процес, добавиха от пресслужбата.
В началото на юни Европейската комисия даде „зелена светлина“ в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозоната, припомня БТА. Окончателното решение се очаква на 8 юли. Във втората половина на настоящата година предстои да се развие интензивната част от информационната кампания за въвеждането на еврото в България. Подготвят се над 100 събития, които ще се проведат в цялата страна с участието на представители на правителството и компетентните институции, съобщиха от пресслужбата на правителството вчера, след като премиерът Росен Желязков свика заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България.