Начало Пари Поуката за нас от спирането на тока на Пиренейския полуостров е техническата...

Поуката за нас от спирането на тока на Пиренейския полуостров е техническата неутралност при производство на енергия, смята министър Станков

19
Поуката за нас от спирането на тока на Пиренейския полуостров е техническата неутралност при производство на енергия, смята министър Станков

Уроките, които извличаме от прекъсването на електрозахранването в цялото Пиренейско полуостров, акцентират на важността на техническата неутралност в енергийния сектор, заяви министър Жечо Станков в предаването „Защо, г-н министър“ по bTV.

Той отбеляза, че България разполага с разнообразие от ядрени, ветрови и възобновяеми енергийни източници, което ни дава увереност, че подобна ситуация не би могла да се повтори у нас. Министърът подчерта, че страната ни е наистина свързана с други нации.

Министърът уточни, че ПАВЕЦ „Чаира“ е най-значимата „зелена батерия“ в България.

Той добави, че в момента работи само един от четирите хидроагрегата, но се извършват възстановителни работи и по останалите. Очаква се хидроагрегат три да заработи в началото на 2026 година, а хидроагрегат едно около средата на годината.

Жечо Станков увери, че при либерализацията на електричеството за домакинствата, потребителите ще бъдат адекватно защитени.

Според него, е необходимо да се направят нови инвестиции в страната, за да се осигури стабилна ниска цена на електричеството, така че когато битовите клиенти преминат на свободния пазар, цените да бъдат по-ниски от сегашните.

БТА напомня, че в края на април Парламентарната Комисия по енергетика одобри на първо четене промени в Закона за енергетиката, които отлагат либерализацията на електрическия пазар за потребителите. Периодът на отлагане ще бъде уточнен между двете четения. Правителството мотивира отлагането, с цел да защити домакинствата от високите цени на пазара.

Министерството на енергетиката (МЕ) планира промените да влязат в сила от 1 юли, с начало на регулаторния период. Сред предложените изменения има и промяна в органа, който ще определи регулираната цена. МЕ предлага това да бъде решавано от Министерския съвет, а не от КЕВР, както е било досега. В интервю за БТА, енергийният министър поясни, че смяната на органа, който определя регулираните цени, е технически въпрос.