Начало Пари Постоянната експозиция в Археологическия музей в Пловдив ще бъде обновена по проект...

Постоянната експозиция в Археологическия музей в Пловдив ще бъде обновена по проект на стойност 150 хиляди лева

29
Постоянната експозиция в Археологическия музей в Пловдив ще бъде обновена по проект на стойност 150 хиляди лева

Постоянната експозиция в Регионалния археологически музей (РАМ) в Пловдив ще премине през обновление в рамките на проект, чиято стойност е 150 147 лева, съобщава д-р Аксиния Бутева. Тя е ръководител на инициативата „Обновяване на постоянната експозиция на РАМ – Пловдив и въвеждане на иновации за работа с публика“.

Проектът е финансиран от Министерството на културата и вече са започнали дейностите по него. Досега е изградена нова стълбичка, която обикаля раннохристиянската гробница и осигурява достъп за деца и възрастни до вътрешността на експоната.

Предстоящите промени включват нова визия и нови методи за експониране на част от артефактите. В залата „Културата на траките през V-I в. пр. Хр. царството на Одрисите“ е предвидено Панагюрското съкровище да бъде преместено в специално подобрена витрина с по-устойчиви стъкла. Някои от витрините ще бъдат с нова, по-ниска конструкция. „Планира се да бъде инсталирана и голяма нова витрина, която ще изложи златни накити и предмети от битовото ежедневие от времето на Римския Филипопол“, поясни д-р Бутева.

И в залата „Филипопол през Римската епоха“ ще се направят подобрения. Ще бъде обновено таблото, което показва местата на разкопките и новите находки от последните години. „От последното обновление на експозицията минаха 15 години и през това време бяха направени значителни находки“, отбеляза ръководителят на проекта.

Като част от проекта, целта е да се изолира максимално влиянието на външната среда. Затова вече е поставено матиращо фолио на прозорците в залата „Филипопол през Римската епоха“. „Това ще помогне на посетителите да се потопят в атмосферата на епохата“, добави д-р Бутева.

В залата „Култура и религия през средновековието“ ще бъде добавена нова витрина с нови експонати, а осветлението в другите витрини ще бъде обновено. Нова информационна табела също ще бъде инсталирана, а картата с откритията ще бъде актуализирана.

Що се отнася до следващата зала, която в момента е празна от експонати, д-р Бутева сподели, че е предвидена изненада за посетителите, която ще бъде разкрита при откритото на новата експозиция.

В допълнение към обновяването на експозицията, проектът включва редица действия, които имат за цел да подобрят преживяването на посетителите. Някои от новите предложения включват преносимо столче, което може да служи и като бастун за по-възрастните посетители, както и увеличителни лупи за детайлно разглеждане на артефактите. Тези нововъведения ще бъдат включени в цената на билета.

„Проектът предвижда също подобряване на wi-fi мрежата на музея, което ще улесни достъпа до интернет за посетителите. Това е свързано и с друга част от проекта – въвеждане на аудиогид“, поясни д-р Бутева. Аудиогидът ще бъде на две версии – за деца и възрастни, и ще предлага информация за експонатите на български, английски и жестомимичен език. След употреба, устройството ще остане на разположение за посетителите. Дейността по оптимизация на жичната и безжичната интернет мрежа в музейна среда се ръководи от Пламен Четелязов.

Очаква се обновлението да бъде завършено до края на годината. Проектът обединява усилията на 12 специалисти, сред които Екатерина Илиева, Иванка Тодорова, Калоян Даяров, Любомир Мерджанов, Биляна Груева и Соня Семерджиева.

БТА напомня, че по друг проект РАМ-Пловдив вече е извършил пълно обновление на техническата база на своята лаборатория за консервация и реставрация на артефакти. „Този проект бе първата стъпка към по-дългосрочния проект за обновление на експозицията“, уточниха от музея.