Начало Пари Последно българско лято в лева?

Последно българско лято в лева?

19
Последно българско лято в лева?

Тази година може да се окаже последното лято за българите, когато плащат в лева за морски почивки. Очаква се, че ще си запомним петте дни, които планираме за семейна ваканция, с цена за нощувка около 200 лева, транспортни разходи около 300 лева, цена за чадър на плажа около 10 лева, а вечеря за двама с бутилка вино в ресторант по Черноморието ще струва около 87 лева. За следващото лято, когато ще използваме евро, цените трудно могат да се предвидят, но не се очакват да бъдат по-високи. Тази информация бе предоставена от Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, в интервю за БТА, по повод откриването на летния туристически сезон, което е планирано в Поморие на 31 май.

Очаква се в началото на юни да бъде направена оценка за готовността на България да се присъедини към еврозоната. Ако страната изпълни всички условия, може да стане част от валутния съюз на 1 януари 2026 година.

През 2025 година България отново ще работи с евро в сферата на туризма, тъй като договорите с международни туристически оператори обикновено се сключват в евро. Драганов подчерта, че не можем да очакваме промени в цените на туристическите услуги при преминаването към евро. Чуждестранните туристи често плащат с кредитни карти, така че премахването на валутния обмен ще бъде значително облекчение за тях.

Новото лято идва с предизвикателства, но опитът от предходни години показва, че пътешествениците продължават да избират България за своите ваканции. Според Драганов, през 2024 година броят на чуждестранните туристи в страната е нараснал с почти 600 000 в сравнение с 2019 година. Очакванията за 2025 година са броят да достигне около 13,8 милиона, което е увеличение с около 4-4,5% спрямо предходната година.

В предсезонния период отново се появиха тревожни новини за екологични проблеми по плажовете. Остарялата нефтена разлив в Керченския пролив, причинен от инциденти с руски танкери миналия декември, доведе до образуването на нефтени петна в близост до плажовете на Поморие и Созопол, но те бяха успешно премахнати. Както обикновено, в началото на сезона се вдига тревога относно чистотата на морската вода, но ситуацията по думите на Драганов се опровергава, уверявайки, че няма опасност от замърсявания по българското Черноморие.

Новата наредба за водното спасяване, която бе отложена за 2024 година, влиза в сила това лято и ще осигури повече спасители и медицински екипи в курортите, с цел повишаване на сигурността на летуващите. Според статистиката, в България регистрират между 45 и 49 смъртни случая в морето всяка година, което подчертава необходимостта от допълнителни мерки за безопасност.

Статистика

От май до септември се очаква България да посрещне над 8 милиона чуждестранни туристи, от които около 5,5 милиона ще почиват на морските курорти. Българите ще направят около 9 милиона посещения на родното море.

Общите приходи от туризъм в България за годината се очакват да достигнат около 16 милиарда лева, като половината от тях ще идват от летния сезон. Очаква се позитивната тенденция в приходите от 2024 и 2023 година да се запази, благодарение на инфлационните процеси през 2019 година, посочи експертът.

Голямата конкуренция по отношение на пристиганията в България е свързана с възстановяването на немския туристически пазар и увеличаването на британския пазар, които ще бъдат основните фактори за компенсиране на загубите в сравнение с 2019 година. В периода от май до септември 2019 г. чуждестранните посещения са били 8,1 милиона, а за 2023 година се предвиждат 8,3 милиона, отбеляза Драганов, допълвайки, че не само Германия и Великобритания, но и страните от Централна Европа като Полша и Словакия ще допринесат за положителни резултати.

Румъния остава най-голямата страна по брой посещения в България, но Драганов уточни, че това е до известна степен заради румънски туристи, които преминават през България на път за Гърция и Турция. Най-много посетители в България идват от Турция и Гърция, особено през летния сезон. Годишно, румънските туристи са около 1,2 милиона, от които 700 000 посещават страната от май до септември, а ситуацията е подобна и за Турция.

Как се почива у нас

Румънските туристи най-кратко остават в България, средно около 3,8 дни. Италианците и испанците също предпочитат кратки престои, докато британците остават средно 11 дни, а германците 10,2 дни. Най-дълго на почивка остават младежи, които предпочитат пакетни предложения. Тази година се очаква положителната тенденция да продължи, благодарение на масови рекламни кампании в Германия, Великобритания, Полша и Централна Европа, както и споразумения с големи туристически компании с обширен флот от самолети, тъй като свързаността и транспортът са ключови за успешния туризъм.

Интересът на туристите към почивки сред несемейни двойки нараства, благодарение на по-добрите цени за стаи за двама.

Българите обичат уикенд пътувания и извършват морски ваканции няколко пъти в сезона. Този тип почивки реално осъществяват предимно хора с независими професии и малки бизнеси, които могат лесно да планират свободното си време. През летния сезон българите очакват да направят около 320 000 уикенд пътувания, като средно посещават морето 3,2 пъти.

Сезонът в България се удължава по обективни причини, посочва Румен Драганов. Климатичните промени и свързаните с тях горещини насочват европейски туристи от южни дестинации към България, където условията остават сравнително по-поносими. Инфраструктурните проблеми не спират пътуванията, а само ги затрудняват, коментира експертът.