Преподаватели от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ провеждат серия лекции за старозаветната глава за енориите на храм „Свети Мина“ в град Велико Търново. Лектори на събитието са бившият декан на Православния богословски факултет проф. д-р Димитър Попмаринов и главният асистент д-р Стефка Кънчева от Катедра „Библейско и систематическо богословие“ в същия факултет.
Тази инициатива започна с енориите на храм „Свети Мина“ в началото на учебната година. Лекторите разглеждат основни теми от сферата на старозаветните изследвания, библейската история и въвеждането в Свещеното писание на Стария завет, включително божественото вдъхновение, откровението и формирането на канона. Лекциите се провеждат всяка неделя след литургията и плановете са те да продължат до края на учебната година.
Темата на последната лекция е за цар Соломон, построяването на Соломоновия храм, разпадането на царството след смъртта на владетеля и Вавилонското пленение от VI век пр. Хр.
Д-р Кънчева сподели за днешния ден, в който честваме паметта на св. Татяна Римска и св. Сава Сръбски.
Св. Татяна Римска е мъченица от III век, която е претърпяла страдания в Рим, споменава преподавателката. Това е периодът на гоненията, характерен за ранните години на християнството. Интересно е, че не само при нея, но и при мнозина други мъченици, са се случили чудеса, които са придружавали тяхната мъченическа жертва, дори след ужасни страдания. След многото мъки, тя се е възстановила бързо, което накарало някои от нейните мъчители да повярват в Бога, а други да платят с живота си. В крайна сметка, св. Татяна и нейният баща били обезглавени.
Св. Сава Сръбски е един от патриарсите на сръбската църква по време на Средновековието. В една студена зима той посещава старопрестолния Търновград, но зачинва и умира; след смъртта си, той е погребан в църквата „Свети 40 мъченици“. По-късно сърбите вземат неговите мощи, но гробът му във Велико Търново се почита като светиня и годишно много сръбски туристи и почитатели го посещават, посочва д-р Кънчева.