Начало Водещи Полският президент е на посещение у нас. Какви са приликите и разликите...

Полският президент е на посещение у нас. Какви са приликите и разликите между Полша и България?

79
Полският президент е на посещение у нас. Какви са приликите и разликите между Полша и България?

Днес президентът на Република България Румен Радев и съпругата му Десислава Радева посрещнаха на официална церемония на площад „Св. Александър Невски“ в София полския президент Анджей Дуда и съпругата му Агата Корнхаузер-Дуда. Официалното посещение на Дуда в България е по покана на държавния глава.

В рамките на визитата си полският президент отдаде почит пред Паметника на Незнайния воин – символ на националната памет и почит към загиналите за свободата на България. След това двамата президенти проведоха среща „на четири очи“ в президентската институция на „Дондуков“ 2, последвана от пленарни разговори между официалните делегации на двете държави.

Във фокуса на разговорите между Радев и Дуда бяха перспективите за задълбочаване на двустранния икономически обмен и инвестициите между България и Полша, както и партньорството в сферата на сигурността, отбраната, науката, културата и образованието. Президентите обсъдиха и теми от дневния ред на Европейския съюз, регионалното сътрудничество и средата за сигурност в Европа.

Радев: С президента Дуда ни свързва искрено приятелство

„Полша е изключително важен икономически, търговски, инвестиционен партньор на България и атестат за това е растящият стокообмен с всяка изминала година“, каза държавният глава Румен Радев, след разговора „на четири очи“ с президента на Полша Анджей Дуда.

„С президента Дуда ни свързва не само активно колегиално сътрудничество и партньорство, но смело мога да заявя и искрено приятелство, което отразява и приятелството между нашите две страни, основано на многовековни духовни, културни и исторически връзки, каза Радев. Нашите отношения се характеризират с активен политически диалог на най-високо ниво. Днес имахме възможност отново да обсъдим всички въпроси от общ интерес, също така да обменим мнение по важни теми от европейския и международния дневен ре“, каза той.

Дуда: Ние в Полша искаме войната в Украйна да завърши с траен мир, който да доведе до това, че Русия повече никога няма да напада някого

„Предложението ни да се отделят 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана смятам за разумно, реално и възможно за постигане“, каза президентът на Полша Анджей Дуда и добави, че е обсъдил темата с българския си колега.

Полският президент каза, че е предал писмо до генералния секретар на НАТО за повишаване поне на 3% на разхода за отбрана на страните членки.

Анджей Дуда посочи, че страната му тази година е отделила 4,7% от БВП – около 45 млрд. долара, за отбрана и е на първо място по този критерий сред страните от НАТО.

„Действително купуваме много оборудваме, но е важно да модернизираме и отново да пуснем наше собствено производство за боприпаси и новите бойни машини за пехотата, които въвеждаме за производство тази година в Полша“, добави Дуда.

Той също така посочи, че е възможен обмен на опит във връзка със самолетите F-16, тъй като от години полската армия използва такива.

„Ние в Полша искаме войната в Украйна да свърши и тя да си запази суверенитета, искаме войната да завърши с траен мир, който да доведе до това, че Русия повече никога няма да напада някого“, каза полският президент.

Според него САЩ е в състояние чрез икономическа конкуренция и различни влияния върху целия световен пазар да принуди Путин да престане с агресията в Украйна. Дуда изрази надежда, че това ще се случи.

Анджей Дуда отбеляза инфраструктурните проекти, изградени в рамките на инициативата „Три морета“, създадена през 2015 г. от Хърватия и Полша, като посочи, че те имат огромно значение от стратегическа гледна точка във връзка с войната в Украйна. Полският президент добави, че почти 50% от „Виа Карпатия“ е готова в България.

Дуда коментира още развитието на взаимоотношенията в икономиката, туризма и повишението на стокооборота между двете държави. Той също така покани българския бизнес да дойде в неговата страна, а поляците да посетят България.

Президентът на Полша благодари на българския си колега Румен Радев за съвместната работа през годините и отбеляза, че това е прощалната му визита в София, тъй като предстои краят на президентската му служба.

Анджей Дуда подчерта ролята на президента Радев като елемент от политическа стабилност в България и посочи, че когато правителствата се сменят, президентът остава, и благодарение на него тези инициативи и проекти в инфраструктурата непрекъснато са в центъра на вниманието.

Прилики между Полша и България

Исторически, Полша и България имат сходна съдба, тъй като и двете държави са били част от Източния блок и са преминали през периода на комунистическо управление. След падането на Желязната завеса и двете страни поеха по пътя на демократичните реформи и интеграция в евроатлантическите структури. Полша и България са членки на НАТО и Европейския съюз, като това сътрудничество допринася за общата им сигурност и икономическо развитие.

Двете държави споделят и сходни позиции в съвременната геополитическа обстановка, особено по отношение на военната агресия на Русия в Украйна. И Полша, и България са на първа линия в борбата срещу войната на Путин и в усилията за засилване на източния фланг на НАТО.

В политически план Полша е свидетел на деликатно съжителство между проевропейското правителство на бившия председател на Европейския съвет Доналд Туск и консервативния президент Анджей Дуда, който е близък до националистическата партия „Право и справедливост“. Президентът Дуда често налага вето на законодателни инициативи на правителството, нещо, което се забелязва и у нас.

Разлики между Полша и България

Въпреки историческите прилики, Полша и България имат значителни различия в икономическото си развитие и политическото си влияние в Европа. Полша се присъедини към НАТО през 1999 г. и към Европейския съюз през 2004 г., значително по-рано от България, която стана член на НАТО през 2004 г. и на ЕС през 2007 г. Полша, с население от около 37 милиона души и територия близо три пъти по-голяма от тази на България, разполага с много по-голям вътрешен пазар и по-силна икономика.

По данни на Статистическата служба на Полша средната работна заплата в страната в края на 2024 г. е била малко над 1950 евро (3814 лв.), а средната работна заплата в България в края на 2024 г. е 2470 лв.

След началото на войната в Украйна Полша засили ролята си в европейската политика и отбраната, докато България все се чуди какъв курс да поеме.

Икономически Полша е лидер в региона по редица показатели – стабилен растеж на БВП, добре развита индустрия и силна износна политика. България, от своя страна, остава с по-малка икономическа мощ, но показва напредък в секторите на информационните технологии и селското стопанство. Полша също така е значим производител в автомобилната и електронната промишленост, докато България е водеща в производството на енергия от възобновяеми източници.

Посещението на полския президент Анджей Дуда в България подчертава значението на двустранните отношения между двете държави. Въпреки различията в мащаба на икономиката и политическото влияние, България и Полша споделят общи европейски ценности и интереси, които продължават да бъдат основа за сътрудничество в сферите на сигурността, икономиката и културата.

Още актуални коментари – четете тук