Увеличението на заплатите в МВР, което се случи без обосновка и дебат, очаквано доведе до вълна от искания за заплати и в други сектори. Първо беше в градския транспорт в София, след това повишение на заплатите поискаха и младите лекари, а накрая дойде ред и на служителите в горските стопанства.
За разлика от служителите в МВР от действията на властта става ясно, че останалите сектори не са приоритетни и не се нуждаят от по-високи заплати. Така се стигна до днес, когато униформени с по-високи заплати арестуваха синдикален лидер, който претендира за по-високо заплащане на горските.
Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов беше задържан, след като протестиращи искаха да блокират магистрала „Тракия“, за да бъдат чути исканията им, но това доведе до напрежение и сблъсъци с полицията.
По-ефективно ли е МВР след повишените заплати на полицаите? Данните са противоречиви
Арестуваният Капитанов беше лицето и на блокадите в София, когато градският транспорт беше принудително спрян от синдикатите. Исканията тогава бяха насочени към столичния кмет Васил Терзиев, въпреки че увеличението на заплатите в градския транспорт се гласува от Общинския съвет.
По данни на Българското национално радио на мястото на протеста на 119 километър на магистрала „Тракия“ са изпратени близо 200 жандармеристи, които да не допуснат блокада на аутобана.
Непредизвикано и необосновано полицейско насилие – така президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира ареста на вицепрезидента на организацията Тодор Капитанов при протеста на служителите от горските предприятия на автомагистрала „Тракия“.
Tой обяви, че е имал няколко разговора с министъра на вътрешните работи Даниел Митов.
„Един мирен протест, предварително съгласуван с полицията още от петък, със съответните главни комисари и всички останали, които ще ви дадем по-нататък. В няколко разговора с вътрешния министър, които имах, току-що приключих поредния, се убедихме взаимно, че ще бъде освободен Тодор Капитанов незабавно от районното полицейско управление в село Труд, където беше задържан за кратко, за няколко часа, и няма да му бъдат съответно предявявани каквито и да било обвинения“, коментира президентът на КНСБ.
„Протестът на горските продължава и най-вероятно няма да се стигне до блокада на автомагистралата. Полицията е превишила задължителните си действия за осигуряване на реда“, допълни Димитров, цитиран от БНР.
Исканията на протестиращите са стабилизиране на държавните предприятия, които в момента са на загуба с 12 милиона лева, увеличение на възнагражденията със средно 15 процента от 1-ви юни.
„Облеклата ни са стопирани. Вече не получаваме. Също така дървесината вече няма пазар. Имаме за два месеца работа и след това не знам какво ще правим по-нататък. Как ще изхранваме семействата си?“, попитаха протестиращите.
В усилията на властта да потуши протеста се наблюдава различно поведение според профила на протестиращите и целта, която те са си поставили. Очевидно блокадата на София е допустима, но за блокадата на магистрала „Тракия“ е хвърлен значителен ресурс. Очевидно от МВР бързат да защитят повишените си заплати.
Дали властта ще се вслуша в исканията на служителите, ще стане ясно през следващите дни. Обществото беше скандализирано преди две седмици, когато Тошко Йорданов нахока младите лекари, които искат по-високо и достойно заплащане. Вместо да правят това, той им предложи да напуснат страната, за да може държавата да внесе евтина работна ръка.
Дали ще има подобно предложение от Йорданов и сега, е въпрос на очакване. Но, разбира се, отговорното поведение е да се потърси отговор на въпроса как да бъдат намерени тези средства. Очевидно е, че в навечерието на влизането на страната ни в еврозоната, увеличаването на харчовете ще доведе до негативен ефект за бюджета и ще налее аргументи в кошницата на противниците на еврото.