Начало Пари Политическата криза в Германия застрашава растежа, според мюнхенския институт „Ифо“

Политическата криза в Германия застрашава растежа, според мюнхенския институт „Ифо“

24
Политическата криза в Германия застрашава растежа, според мюнхенския институт "Ифо"

Шансът за германската икономика да избегне стагнацията през текущата година е малък, освен ако не се предприемат бързи реформи в икономическата политика, за да се решат текущите проблеми в производствения сектор, съобщава институтът „Ифо“ от Мюнхен. Прогнозираният минимален ръст е само 0,4 процента. „Германия се намира в най-дългата си стагнация от Втората световна война, което я поставя в силно неблагоприятно положение спрямо другите икономики“, посочва Тимо Волмерсхаузер, отговорен за прогнозите в „Ифо“.

Експертите от института изразяват опасения, че ако не бъдат предприети спешни мерки, производствените компании ще продължат да прехвърлят производството и инвестициите си извън страната. Растежът в производителността също ще бъде слаб, защото добавената стойност и заетостта в индустриалните сектори ще бъдат заменени от тези в услугите, където производителността нараства по-бавно. Въпреки това, при правилната икономическа политика в краткосрочен план инвестициите и работните места в Германия могат отново да станат важни, което ще подготви почвата за растеж. Структурните промени ще доведат не само до изоставяне на остарелите производствени практики, но и до генериране на нови в индустриалния сектор.

През 2024 г. коригираният спекулативен БВП ще бъде незначително по-висок от 2019 г., преди пандемията. Това показва, че германската икономика е в затруднено положение вече пет години, посочват от „Ифо“. Процесите на дигитализация, декарбонизация, демографски промени и деглобализация са на път физически да променят структурата на германската икономика, стимулирани от кризите през последните години. На глобално ниво Германия е особено засегната от тези трансформации.

„В сравнение с други региони по света, данъчната тежест, административните пречки и разходите за енергия за фирмите са значителни, а обновяването на цифровата, енергийната и транспортната инфраструктура напредва бавно, а недостигът на квалифицирани специалисти е голям“, посочва ръководителят на прогнозите в „Ифо“. В резултат производството е загубило конкурентоспособността си, а износът на германски стоки вече не следва глобалните икономически тенденции, добавя Волмерсхаузер. Инвестиционните решения, които се приемат, нанасят вреди на Германия като производствена дестинация. В същото време Китай е изпреварил в производството на ключови технологии, особено в автомобилостроенето и машиностроенето, което го прави силен конкурент, според ръководителя на проучванията в „Ифо“. Поради това германските компании започват да губят глобални пазарни дялове в продуктово пространство, където са били лидери в продължение на десетилетия, заключва Волмерсхаузер.