Начало България Повишаването на откритите случаи на аутизъм се дължи не само на тяхното...

Повишаването на откритите случаи на аутизъм се дължи не само на тяхното нарастване, а на по-добрата осведоменост и диагностика, каза специалист

44
Повишаването на откритите случаи на аутизъм се дължи не само на тяхното нарастване, а на по-добрата осведоменост и диагностика, каза специалист

Увеличаването на броя на случаите на аутизъм не е само заради увеличаването на случаите, а също така заради по-добрата информираност и разбиране на разстройството. Това сподели Олга Георгиева, основател на център „Логос А-Я“, в интервю за БТА.

Георгиева обясни, че статистиката от други страни не може просто да се прехвърля безразделяно в България. Тя отбеляза, че в страната ни има около 300 нови случаи на аутизъм всяка година, според данните от Клиниката по детско-юношеска психиатрия „Свети Никола“ в Александровска болница.

Тя посочи, че има много възможности за подобряване на реалните статистики в България, но се нуждаем от правилни решения и достатъчно ресурси.

Според Георгиева, е необходимо екип от специалисти, включително детски психиатър, невролог, психолог и логопед, за да постави диагнозата на дете с аутизъм. Тя подчертава важността на родителската подкрепа и поставянето на реалистични цели за помагане на детето да напредне и стане независимо.

Аутизмът е неврологично разстройство, което засяга неврологичните функции. Той изисква специфични терапии и подходи, които да помогнат на детето да се развия и да функционира по-добре в обществото.

Георгиева споделя, че децата с аутизъм са много чувствителни към емоционалната среда и имат нужда от подкрепа и разбиране от страна на близките си. Според нея, е важно родителите да установят ранните индикатори за аутизъм, като начинът, по който детето обработва звуците и социалната му инициатива за общуване.

За да се постави диагнозата на аутизъм, е необходимо специализирано изследване от международен екип от невролози. Това изисква специфични тестове за проверка на различни части от мозъка, отговорни за сензорната интеграция, което е характерно за аутизма.

Разликата между скрининг и диагностични тестове е в това, че скринингът е само етап за оценка на маркери, докато диагностичните тестове дават по-точна и окончателна диагноза.