Начало Водещи Поведението на Тръмп е дълбоко обидно за европейците

Поведението на Тръмп е дълбоко обидно за европейците

59
Президентът на САЩ Доналд Тръмп
Президентът на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: АП/БТА

Срещата между Тръмп и Путин може да остане в историята като момент, в който един държавен глава на САЩ е сметнал, че има повече общо със световните автокрации, отколкото със свободния свят. Това е опасно за всички.

Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат навярно още до края на месец февруари, обяви заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков. И още отсега е ясно, че тази среща ще циментира отказа от една доктрина, която определяше американската външна политика в продължение на десетилетия – ролята на САЩ като защитник на глобалния ред, основан на установени правила.

“Хората вече не са сигурни дали САЩ подкрепят своите съюзници и приятели”, казва Кристине Берцина от американската организация “German Marshall Fund”. “Русия многократно е подчертавала, че смята САЩ за враг. Москва описва войната срещу Украйна като война срещу НАТО, но администрацията на Тръмп явно няма проблем с този подбор на думи. Всъщност Вашингтон дори предлага на руснаците безпрецедентни в исторически план икономически възможности”.

“Дълбоко обидно” за европейците

Курсът на САЩ спрямо Русия се промени радикално само за няколко дни. На 12 февруари Тръмп разговаря по телефона с Путин, зачертавайки досегашната стратегия на САЩ за изолация на Кремъл, предприета след началото на руската агресивна война срещу Украйна. Разговорът беше предшестван от среща на върха между представители на Москва и Вашингтон в Саудитска Арабия – първата подобна от началото на пълномащабната инвазия. Това бяха исторически разговори – между руския агресор и най-големия защитник на Украйна – САЩ, на които нямаше представители на Европа и на Киев.

Според Берцина изборът на Саудитска Арабия за пдомакин на тази среща също е проблемен – разговорите за сигурността на Европа бяха водени извън европейския континент. “За много европейци това навярно е дълбоко обидно, защото демонстрира неуважение. Едно е да сте в една и съща стая и да спорите за нещо. Друго е изобщо да не ви допуснат в помещението”, казва тя.

Тръмп обвинява Зеленски за войната в Украйна

След тази среща няколко пъти прехвърчаха искри между Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски. Американският президент обвини Зеленски за войната и го нарече “диктатор, който не е бил избран”. Според конституцията на Украйна обаче не могат да се проведат избори, докато страната е във военно положение. Зеленски пък отбеляза, че все повече от изказванията на Тръмп се припокриват с наративите на Кремъл и обвини американския лидер, че живее в “дезинформационния балон” на Русия.

„Няма основания да се смята, че на срещата на върха между Тръмп и Путин ще има място за други държавни ръководители“, казва Павел Баев от Центъра за САЩ и Европа към института „Брукингс“.Това е още един знак за влошаването на отношенията между САЩ, Украйна и Европа.

„Тръмп винаги е бил последователен“

Внезапният обрат в американската външна политика разтърси съюзниците на САЩ, но не бе изненадващ, казва Макс Бергман от Центъра за стратегически и международни изследвания „Стюарт“. Според него има много теории на какво се дължи внезапното обръщане на САЩ към Русия – от връзките между фирмите на Тръмп с руски олигарси до намесата на Русия в изборите в САЩ през 2016 година и предпочитанията на Тръмп за авторитарни лидери като Путин”, обяснява Бергман. Според експерта Тръмп е абсолютно последователен в афинитета си към Русия и неглижирането на НАТО.

Според Павел Баев от Института „Брукингс“ настоящото сближаване между Русия и САЩ може и да не донесе резултатите, на които Тръмп се надява. “За американския президент тази война няма смисъл и трябва възможно най-бързо да приключи. За Москва обаче това е екзистенциален конфликт, който засяга най-различни проблеми, дори самото ѝ съществуване”, обяснява Баев. “Тази разлика в преценката е много очевидна и не виждам никаква готовност от руска страна да промени стратегическия си курс по отношение на войната в Украйна”.

Подкопаване на доминацията на САЩ

Сближаването между САЩ и Русия може истински да навреди на Вашингтон. “Не разбирам защо искаме да подсилим най-големия ни враг”, коментира Макс Бергман. “САЩ няма да получат никакви съществени икономически предимства от сближаването с Русия. Може би ще има известни ползи по линия на редките метали, но за газ и петрол те са ни конкуренти”, казва той.

Бергман е убеден, че Путин ще се възползва от възможността да подкопае глобалната доминация на САЩ. “Вярвам, че Русия ще работи бързо и ефективно, за да провали усилията на САЩ по целия свят и да ги направи невъзможни за следващото правителство, което ще дойде след Тръмп. Ще стане много опасно в света, ако съществуващият международен ред, основан на правилото, че не бива да се нахлува в други държави, бъде изоставен“, казва експертът.

Загуба на доверие

Съюзите на САЩ играят ключова роля за глобалната им позиция, а отслабването на тези съюзи ще доведе до отслабване на Вашигтон на световната сцена. “Ако Тръмп изостави Европа, както някои се опасяват, какво ще направи с японците, с Тайван?”, пита Берцина. “Привлекателността на САЩ ги превърна в огромна глобална сила. Заради нея много съюзници на САЩ бяха готови да се бият и умират заедно с тях през последните десетилетия. Тази сила ще се изпари, ако съюзниците почувстват, че вече не могат да имат доверие на Съединените щати.”

Все още не е ясно дали срещата между Тръмп и Путин ще сложи край на доверието в САЩ, но тя може да остане в историята като момент, в който един държавен глава на САЩ е сметнал, че има повече общо със световните автокрации, с което да създаде опасен вакуум на световната сцена.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле„. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални коментари – четете тук