„Ден на ашурето“ бе отново отпразнуван на открито, близо до източната част на Джумая джамия в Пловдив, с участието на много различни етноси и религии. Събитието беше организирано от Мюсюлманското настоятелство и Районното мюфтийство в града.
Между присъстващите бяха генералният консул на Турция Корхан Кюнгеру, председателят на Висшия мюсюлмански съвет на България Ведат Ахмед, Районният мюфтия Танер Вели, председателят на Мюсюлманското настоятелство Ахмед Пехливан, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов, заместник-кметът на района Октай Чалъшкан, председателят на ДПС „Ново Начало“ в Пловдив Али Байрям, както и представители на главното мюфтийство, местната общност и мюсюлманското настоятелство.
В културната програма участва Васил Тосев, който е единственият българин, приет за дервиш в известния суфийски център в турския град Коня, родина на танцуващите от ордена Мевлеви от 700 години. Група за турски народни танци „Ачелия“, под ръководството на Лейля Юсеин и хореографа Мехмед Билял от Центъра за подкрепа на личностното развитие в Крумовград, също направи музикално представление.
Според организаторите, на „Ден на ашурето“ мюсюлманите в България приготвят ашуре и го раздават на съседите си, независимо от техните религиозни убеждения. „Ден на ашурето“ символизира края на всемирния потоп и новото начало на човешкия род с праотец Нух (Ной). Легендата разказва, че пророк Нух е помолил всеки да сложи остатъците от храната си в общ съд, от който е произлязло ястието ашуре. То се приготвя и днес в чест на този значим момент в историята на човечеството.
Всички гости на събитието пред Джумая джамия имаха възможност да опитат безплатно от десерта, който съдържа боб, нахут, царевица, грухана пшеница, бадеми, шамфъстък, лешници, стафиди, сушени плодове, орехи, вода и захар. Празникът е повод за обединение на човечеството и представлява обща ценност за важните религии, отбелязаха организаторите.