Начало България Писателят Димитър Томов представи допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“...

Писателят Димитър Томов представи допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново

44
Писателят Димитър Томов представи допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново

Писателят Димитър Томов представи новото допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново. С представянето на книгата приключи тазгодишното издание „Фоайе на книгата с автограф“, организиран от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“.

В сборника има още повече истории за интересни хора, свързани с павликенския край, каза за БТА Димитър Томов. Книгата започва с една новела, наречена „Епохата Генов“. Генов е директор на Павликенската гимназия „Бачо Киро“, която писателят завършва преди 50 години. Учител по математика в тази гимназия, в продължение на две години е бил единственият български ученик на Айнщайн проф. Рашко Зайков. След своето учителстване в Павликени от 1940-а до 1942 година, той започва работа като конструктор в заводите „Фау“ в Германия. Историята е важна, защото той е бил учител по математика на моя баща и на директора по-късно на гимназията Иван Генов, каза Димитър Томов. Той допълни, че проф. Зайков е носител на Хумболтова стипендия, по предложение на своя учител Айнщайн. След 9 септември, със застъпничеството на академик Георги Наджаков, проф. Зайков започва работа като преподавател в Софийския университет и в Българската академия на науките, като един от най-известните български физици.

В своите разкази Димитър Томов използва свидетелства и документи, както и разказите на живи хронисти на Павликени, като Ганчо Александров. В историите са описани малко познати сюжети за престоя на Тодор Живков и Мара Малеева в павликенското село Дъскот, за пребиваването в Павликени на Христо Смирненски и Вера Мутафчиева, както и за гостуванията на емблематичните Георги Парцалев и Факирът Мити.

Книгата е наречена „Нос Павликени“, защото  това е едно от географските названия, свързани с Антарктида, затова и предговорът е от проф. Христо Пимпирев. „Носът на писателя“, така е озаглавен предговорът. В ледена Антарктида една павликенска скална грамада посреща гордо, разбиващите се в нея вълни на Южния океан, казва в предговора проф. Пимпирев и допълва, че точно историите на Димитър Томов и неговите друмища са причина този нос да носи това име. Неговите книги в библиотеката на Българската полярна база „Св. Климент Охридски“ са вече с поизтрити и поизмачкани от четене страници, казва проф. Пимпирев.

Във Велико Търново книгата на Димитър Томов беше представен от проф. Сава Василев, който посочи, че Павликени за писателя Томов е едно малко отечество, откъдето тръгват много истории.