Парламентът приема предложението за създаване на електронен регистър на арбитражите, който ще бъде под шапката на Министерството на правосъдието. Това стана след гласуването на законопроект за изменения в Закона за международния търговски арбитраж, който получи 143 гласа „за“ и 4 „въздържали се“. Инициативата е внесена от Министерския съвет.
С новите изменения, записването на постоянните арбитражни институции и арбитрите в регистъра става задължително. В доклада на водещата комисия по конституционни и правни въпроси се акцентира, че решенията, издадени от нерегистрирани арбитражи или арбитри, ще бъдат считани за невалидни. Ще бъде осигурен публичен достъп до информация за идентификацията на арбитражите и данните на арбитрите. Освен това, в законопроекта се въвеждат условия арбитърът да не е осъждан за финансови престъпления или да е лишен от правоспособност.
С новите разпоредби арбитражните заседания ще могат да се провеждат и чрез видео връзка, а мерките за защита при връчване на важни документи, включително с нотариус или частен съдебен изпълнител, ще ограничат фиктивното връчване. Решенията на арбитражите ще влизат в сила след уведомяване на двете страни, докато процесите в арбитражното производство ще се водят електронно, уточнява докладът.
Петър Петров от „Възраждане“ сподели, че между двете четения на законопроекта ще предложат на гражданите възможност да искат временно спиране на одобрените арбитражни решения. Неговата колега Цвета Рангелова подчерта, че законопроектът решава дългогодишен проблем, свързан с т.нар. имотна мафия. Според нея, с предложението се засилват мерките за контрол върху арбитражните съдилища, предоставяйки алтернатива за разрешаване на определени спорове.
Александър Рашев от „Има такъв народ“ изрази своята подкрепа за законопроекта и отбеляза, че измененията обхващат много по-широк спектър от само имотната мафия.
Министърът на правосъдието, Георги Георгиев, посочи, че през последните години броят на арбитражните институции е нараснал до 40 заради пропуски в законодателството. През последните три години са взети 600 арбитражни решения, от които много не са легитимни, което е довело до злоупотреби, включително отнемане на апартамент на 90-годишна жена в София.
Според Георгиев, в България е по-лесно да се създаде арбитраж, отколкото да се отвори малък магазин, що се отнася до регулациите. Той увери, че Министерството на правосъдието ще увеличи контрола върху тези институции и ще предостави електронен достъп до делата им, като ще затегне изискванията за арбитри.
Достъпът до защита от Върховния касационен съд ще бъде улеснен чрез премахване на срока за сезиране при нищожни решения и намаляване на таксите за предявяване на иск, като това ще бъде уредено от Министерския съвет. Георгиев добави, че ВКС може служебно да обявява нищожност, когато е сезиран за отмяна на основание.
Министърът акцентира на злоупотребите в корпоративните спорове и нуждата от задълбочаване на проверките при издаване на изпълнителни листове. Според него, министърът на правосъдието ще може да отстранява арбитражни платежоспособности, когато е необходимо. Той изрази надежда, че парламентът ще одобри предложението преди ваканцията, като част от усилията за справяне с имотната мафия.