Лидерите на парламентарните групи от управляващата коалиция в Германия – Йенс Шпан от ХДС/ХСС и Матиас Мирш от ГСДП, пристигнаха днес сутринта в Украйна с цел да изразят своята подкрепа, съобщава ДПА.
В Киев те ще обсъдят продължаващата помощ от Германия за Украйна и усилията за мирно разрешаване на конфликта.
По време на пътуването с влак от Полша, Шпан сподели пред медиите, че посещението им демонстрира, че не само правителството, но и парламентарната и коалиционната подкрепа стоят зад Украйна.
Мирш определи това пътуване като „ясен знак за подкрепа“ и акцентира на значението на единното послание.
Както и други международни делегации, те избраха да пътуват с влак заради затвореното въздушно пространство над Украйна. По пътя те се спрели в полския град Жешув, за да се срещнат с германските войници, които контролират две системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, защитавали местното летище – ключов център за доставки на западно оръжие за Украйна.
Целта на това пътуване е също да демонстрира единството на коалицията в Германия, която преминава през труден период, отбелязва ДПА.
Миналата седмица парламентарните групи на ХДС и ХСС, заедно с ГСДП, проведоха съвместно заседание. В края на срещата, Мирш сподели, че между него и Шпан „е възникнало нещо“, което им позволява да постигат напредък заедно.
Шпан добави, че посещението им в Киев е и послание към Кремъл, като подчерта, че руският президент Владимир Путин е виновен за войната и отказва преговори. „Ако Путин не седне на масата, Германия е готова да продължи да предоставя военна помощ на Украйна“, заяви той.