Начало Новини Парите за трансфера на Алберт Доев няма да бъдат изисквани, гарантира бившият...

Парите за трансфера на Алберт Доев няма да бъдат изисквани, гарантира бившият президент на федерацията по борба Христо Маринов

44
Парите за трансфера на Алберт Доев няма да бъдат изисквани, гарантира бившият президент на федерацията по борба Христо Маринов

Парите за трансфера на натурализирания руснак Алберт Доев няма да бъдат изисквани от фирмата, дала заем на Българска федерация по борба (БФБ), гарантира бившият председател на организацията Христо Маринов. Сумата бе разкрита от настоящия ръководител Станка Златева в четвъртък

„Вчера се каза, че ние сме платили от парите на българските деца, от бюджета, трансфер на Алберт Доев. Абсолютна глупост. Парите (53 хиляди лева – бел.авт.) са влезли на 17 януари от фирма към федерацията и съответно тя е превела парите към международната федерация. Тези пари няма да бъдат изискани“, заяви Маринов по време на пресконференция в БТА. 

„Дошли са от външна фирма и собственикът на капитала няма да ги изисква. Сложна материя е финансовата част – дали в дарения, или заеми, но парите за Алберт Доев няма да бъдат търсени. Не знам и за кои други петима руснаци се говореше (на пресконференцията на Златева). Знам, че Шамил Мамедов има български паспорт“, добави той и подчерта, че другите държави също ползват натурализирани спортисти.

Бившият служител на БФБ Росица Стоянова разясни и ситуацията с Юлияна Янева, която пропусна европейското първенство. По време на пресконференцията в четвъртък новото ръководство на БФБ обяви, че българската националка няма да може да участва на световното първенство, защото не е била заявена и за европейското. 

„Тя получи травма в рамото след Олимпиадата и се оперира, а възстановителният период е дълъг. Нито старши треньорът, нито личният й треньор подадоха заявка за участие на европейското първенство, защото тя не е възстановена напълно. Това обаче не означава, че Юлияна няма да участва на световно първенство. В борбата важи правилото, че с колкото човека си участвал на европейско първенство, с толкова имаш право и на световно. Няма конкретни категории и имена, така че Юлияна съвсем спокойно може да участва, ако е във форма“, заяви Стоянова. 

Маринов бе попитан за финансовото състояние на федерацията в началото на първия му мандат и в края на втория. Той отговори: „Когато поех позицията, БФ Борба също имаше задължения, които оправихме. Естествено, никога не се е споменавала дума за това. Цифрите за задълженията в момента отговарят. Единственото правилно нещо, което казаха, е 658 хиляди лева задължения“. 

„Международната федерация не я интересува дали министерството в България не е подписало договорите. Те си чакат парите в началото на годината, за да участваш. Също така, преди ранкинг турнирите и европейските първенства вървят лагери. Върви държавен спортен календар. Това е организация, за която трябва да се плати – съдии, администрация, ако щете чистачката на залата. Имахме проект към ММС, когато бяхме домакини на европейско първенство в Пловдив. Той бе одобрен, нямаше една стотинка преведен транш, а ние направихме европейското първенство. Направихме го с външни пари и след това, когато получихме парите, ние се разплатихме“, продължи бившият президент на федерацията.  

Стоянова добави: „Проектобюджетът на всяка федерация се представя до 1 декември предходната година, за да има време да бъде разгледан, да бъде проверено дали и класиранията на състезателите отговарят на написаното. Проектите ни за бюджети в последните години са от порядъка на 5, 6 милиона лева. Аз го правя от 2008 насам и никога не съм надписвала една стотинка отгоре на това, което треньорите са подали като планове за лагери и участие. Напоследък бюджетът ни е 3 милиона лева“. 

„Знаете, че инфлацията напоследък е убийствена. Участие на един състезател на международен турнир е 420 лв на ден. Това са 200 швейцарски франка и е по регламент на Световната федерация. Участието на всеки състезател, дори на най-близката дестинация, е 3 хиляди лева минимум. Затова и не сме винаги в пълни състави“, продължи тя. 

От бившето ръководство добавят, че преди осем години престоят за един състезател на съоръжение на Национална спортна база за ден е бил два пъти по-евтин от сегашния. Самолетните билети, екипировките и други задължителни условия за спортистите също са поскъпнали драстично през годините.  

Маринов говори и по въпроса за треньора в класически стил Сослан Фарниев, който бе заменен от новото ръководство след пропадането на републиканското първенство във Враца в началото на годината: „Той дойде като личен треньор на Семен Новиков. Той, а и други борци, са свикнали на лично внимание. При нас практиката, в по-голямата част, е националният отбор да има двама или трима треньори. Така дойде Сослан и показа качества. Семен беше в насипно състояние, с безброй контузии. Той успя да му повлияе психически и го върна в голямата борба“.

„Относно бойкота – понякога на хората не им харесва, когато им кажеш истината. Той им каза на някои от клубовете някои неща. На тях не им допадна, явно имат претенции за големи резултати. Като ударим чертата обаче, на малките възрасти има по едно или по две медалчета на деца от българските клубове, където няма нито един чужденец“, каза още той. 

„Ние сме се връщали от европейско първенство с 11 или 12 медала. Това не се беше случвало от 40 години. Винаги се говори кога ще си върнем позициите, а имаме световни и олимпийски шампиони. Аз също съм бил спортист и от мое време назад нямам спомен на кадети и юноши да сме се връщали с 8-10 медала на световно или европейско първенство. Да, при жените има отстъпление, но две момичета са бременни, Тайбе Юсеин стана треньор, а други се отказаха поради различни причини. Нормално е да има някакъв спад“, завърши Маринов. 

Бившите служители на федерацията посочиха, че в свободния стил има „подем, а не регрес“. През 2018-а година България бе на 18-о място в отборното класиране, а през 2025 е четвърти от шампионата в Братислава.